AFAD; “İzmir’deki Ağır Hasarlı Binaların Beton Kalitesi yetersiz.”

30 Ekim 2020 İzmir Depremi Raporunda AFAD; "Ağır hasarlı binaların beton kalitesi yetersiz, donatı detayları ise uygun değil." dedi.

0
193

30 Ekim 2020 İzmir Depremi Raporunda AFAD; “Ağır hasarlı binaların beton kalitesi yetersiz, donatı detayları ise uygun değil.” dedi.

“Ağır hasarlı binaların beton kalitesi yetersiz, donatı detayları uygun değil”

AFAD, 30 Ekim 2020‘de merkez üssü İzmir‘in Seferihisar ilçesi açıklarında 6,6 büyüklüğünde meydana gelen İzmir Depremi ile ilgili rapor hazırladı. Raporunda “Ağır hasarlı binaların beton kalitesi yetersiz.” diyen AFAD, donatı detaylarının da uygun olmadığını belirtti.

Hazırladığı raporda AFAD, 30 Ekim tarihli ana şoktan, 9 Aralık’a kadar geçen sürede büyüklükleri 0.9 ile 5.1 arasında değişen 5 bin 99 artçı depremin olduğunu, hesaplamalara göre depremin belirgin süresinin 15.68 saniye olarak saptandığını ifade etti.

“Fayın Doğu-Batı ucu arasında gerilim”

İzmir Depremi Raporunda, Artçıların büyük bir çoğunluğunun, yaklaşık 30 kilometre uzunluğundaki doğu-batı uzanımlı fay üzerinde meydana geldiği belirtildi. Sözkonusu raporda şu tespitlere yer verildi;

“Depremden hemen sonra yapılan Coulomb Gerilim Analizi sonuçları doğrultusunda yaptığımız tespite göre, depreme neden olan fay, doğu ve batı olmak üzere her iki ucunda gerilim birikimine yol açmış.” denildi.

“Beton kalitesi yetersiz”

Binaların toptan göçme sebepleri olarak rapordda şunlar gösterildi;

  • dayanım yetersizliği
  • uygulama eksiklikleri ve
  • detaylandırma yetersizlikleri

Raporda Beton Kalitesi şu şekilde izah edildi;

“Toptan göçmenin yaşandığı binaların büyük çoğunluğu 1990-1994 arasında tasarlanmış. Bu yıkılan binaların hemen yakınında, nispeten daha iyi tasarlanmış ve inşa edilmiş binaların hasarsız veya az hasarlı olarak depremi atlattıkları gözlemlenmiştir. Binaların giriş katlarında bulunmayan ancak üst katlarda devam eden dolgu duvarlar nedeniyle yumuşak kat durumu meydana gelmiş, ağır hasarlı binaların büyük kısmında bu yumuşak kat etkisi gözlenmiştir. Hasar gören binaların beton kalitesi genellikle yetersiz kalmış, genel olarak donatı detaylarının uygun olmadığı görülmüştür. Yıkılan ve ayakta kalan binaların farklı kişiler tarafından inşa edilmiş olması, malzeme ve işçilik kalitesinin yapı performansını etkileyen önemli parametrelerden biri olduğunu göstermiştir.”

Bayraklı’da 7-10 katlı binalar nede çöktü?

Raporda, ağır hasar gören veya toptan göçen yapıların, aşağıda sıralanan unsurların bir arada bulunduğu binalar olduğu vurgulandı;

  • Mimari düzensizlikler,
  • zayıf işçilik ve
  • düşük malzeme kalitesi

Hasarın Bayraklı’da ve 7-10 katlı binalarda yoğunlaşmasının sebebi olarak ise, zemin büyütme etkisi nedeniyle bu binalara daha fazla deprem kuvvetlerinin etki etmiş olmasının gösterildi.

Raporda vurgulanan önemli bir husus da, binalara etki eden yatay kuvvetlerin, binaların tasarlandığı yönetmeliklerde öngörülen tasarım kuvvetlerinden daha düşük olduğudur.

Deprem anında hasar görmeyen veya az hasar gören binaların depreme dayanıklı olduğu sonucunun çıkarılmaması gerektiğinin vurgulandığı raporda, binaların maruz kaldığı deprem etkisinin tasarım depreminden daha düşük olduğunun altı çizldi.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri ve Şantiye Görüntüleri ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalımda yayınlıyorum. Bunun yanında yakında Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili eğitim videolarımı da yayınlamaya başlayacağım.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videolarımı beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım

Kaynak; AFAD’ın İzmir depremi raporu: Beton kalitesi yetersiz

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny

www.mithatguney.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerik7,6 büyüklüğündeki depremin olacağı iki şehir!
Sonraki İçerikİstanbul’un susuzluğuna yağmur bombası çözümü…
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.