Her iki kullanıcıdan birinin erken ölümüne neden olan ve kullanımı sağlığa zararlı olan sigaraya karşı her yıl 9 Şubat günü yani, Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde farkındalık çalışmaları yapılıyor. Zira sigaraya karşı yeterli önlem alınmadığı takdirde 2030 yılında 8 milyon insanın tütün ve tütün ürünleri nedeniyle hayatını kaybedeceği tahmin edilmekte.

Sigara İçenleri Yüzde 44’ü Bırakmayı Denedi

Sözcü’nün yaptığı habere göre, Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Esra Uzaslan, Küresel Yetişkin Tütün Araştırması verilerini yorumlayarak, Türkiye’de sigara içenlerin yüzde 44,9’unun son bir yıl içinde tütün kullanımını bırakmayı denediğini belirtti.

“Sigara Tedavi Edilen Bir Hastalıktır”

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr Füsun Yıldız’ın yaptığı açıklamaya göre, her dozu zararlı olan ve her iki kullanıcısından birisinin erken ölümüne neden olan tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı sonucu saçımızın telinden ayağımızın tırnağına kadar tüm organlarımız zarar görmekte olup birçok hastalık ortaya çıkartmakta.

“Tütün ürünlerinin kullanımı sonucu bütün organlarımız zarar görmekte”

Prof. Dr Füsun Yıldız, “Bu hastalıklar sonucu oluşan maddi ve manevi zararları hem sigara içen hem de içmeyen bireyler birlikte karşılamakta, tütün endüstrisi ise her geçen gün daha da zenginleşmektedir. Ölümü pazarlayan bu endüstri, son zamanlarda ‘zarar azaltma’ ve ‘sigara bırakma’ yöntemi olarak sunduğu elektronik sigara gibi ısıtmalı ürünlerle bırakmak isteyen bağımlıları kazançlarını devam ettirecekleri başka bir ürün portföyüne kaydırmaya çalışmaktadır” dedi.

Sigara bağımlılığı tedavi edilebilen bir hastalıktır ancak bunun için öncelikle kişinin bundan kurtulmayı istemesi ve kararlı olması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Yıldız: “Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin destek ve tedavisi ise bu konuda eğitim ve deneyime sahip hekimler tarafından kanıta dayalı tıp ile yapılmalıdır. Bu konuda doğru hekimlerden alınan destek, sigaradan kurtulmada en kolay ve hızlı şeklide başarıyı getirecektir. Sigara bırakma sürecinde çekilebilecek kısa süreli stres ve sıkıntı yaşam boyu sağlığın kazanılması şeklinde çok mutluluk veren bir süreç olarak kişiye ve ailesine geri dönecektir” dedi.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.