Bilirkişi, hakim veya savcının hukuki bilgisi dışında, çözümü uzmanlık, özel veya teknik bilgi gerektiren durumlarda başvurulan, o konunun uzmanı kişilere hukuk dilinde verilen addır. Bilirkişiler konunun uzmanı şahıslar olabileceği gibi, o konu ile ilgili kurumlar da olabilir. Peki, böylesine muazzam ve önemli bir görevi yapacak kişiler usulsüzlük yapabilir mi?

Elbette yapar. Nasıl mı? İzmir’de bilirkişilik yapan yüksek inşaat mühendisi Doç. Dr. H.Ş.A.’a, bir müteahhite ait 3 ayrı dosyasında bilirkişi olarak görevlendirildi. Tabi burada akıllara bir soru daha geliyor. Bir müteahhite ait 3 dosya nasıl olur da tek bilirkişiye verilir? Neyse biz konumuza dönelim, Bilirkişi müteahhit ile görüşüyor, ki bu da yasak, müteahhit lehine rapor düzenlemeyi teklif ediyor. Buna karşılık olarak da müteahhitten 20 bin TL talep ediyor.

Müteahhit bu teklifi düşüneceğini söylüyor ve bilirkişinin yanında ayrılıyor. Daha sonra bu  durumu İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne giderek bildiriyor (Ya bildirmeseydi? Neyse ki bildirdi mi diyeceğiz? Elbette doğru olanı yaptı ama herkes bunu yapmıyor…).

“Rüşvet vermeyi kabul ettiğini söyle”

İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, A.B.Ç.’den rüşvet vermeyi kabul ettiğini söylemesini ve buluşma için randevu vermesini istedi. Bunun üzerine A.B.Ç., bilirkişi H.Ş.A.’yı telefonla arayarak, Karşıyaka Mavişehir’de bulunan alışveriş merkezinde buluşabileceklerini söyledi.

Rüşvet alınan anlar kameralarda!!! 

Sivil polislerle alışveriş merkezine giden A.B.Ç., kafede bilirkişi H.Ş.A. ile buluştu ve seri numaraları önceden kayda alınan 12 bin TL ve bin 600 doları verdi.

Çıkarıldığı ilk mahkemece tutuklandı!

Kafeden ayrıldığı sırada harekete geçen ekipler, H.Ş.A.’yı içinde vadettiği bilirkişi raporları olan USB bellek ve aldığı paralarla yakaladı. Gözaltına alınan H.Ş.A., İzmir’in Yeşilyurt semtindeki Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen H.Ş.A., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Maalesef ülkemizde bu tarz bir çok dosyanın üstü örtüldü. Kim bilir kimler mağdur edildi. Bu konuda nasıl bir yol izleyecek yetkililer? Bence yarın unutulur… Umarım UNUTULMAZ….

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.