Sıra dışı olma tutkusu: Bazı yapılar sanat mı ? Cinayet mi? sorularını insana sorduruyor. Yapıların mimarisinin değiştiği ve bazı yapıların insanı hayrete düşürürken arka planda geniş çerçevede bulunduğu yerin dokusunu bozan yapılarda bulunmaktadır. T. Didem AKYOL ALTUN‘un makalesinde de yazdığı gibi Günümüzde, tüm dünyada önemli bir dönüşüm yaşandığı, sanayi toplumunun ‘enformasyon toplumu’na evrildiği bir gerçektir. Teknolojik, ekonomik, siyasal, sosyal, kültürel alanlarda, toplumsal yaşamda yaşanan çok hızlı değişimler mimarlık disiplinini de etkilemektedir. Yapılı çevremizi oluşturan sıradan, konvansiyonel binalardan farklı nitelikler taşıdıkları için ön plana çıkan ve mimarlık medyası tarafından ‘sıra dışı’ olarak tanımlanan ve tanıtılan belirli mimari eğilimler üzerinde sıkça konuşulmaktadır.

Yönetim danışmanı Shaun Smith, Andy Milligan’le birlikte yazdığı “Sıra dışı Uygulamalar: Harika Marka Deneyimi Yaşatanlar” adlı kitapta, Sıra dışı işler yapmayı başaran şirketlerin sırlarını kaleme almışlardır.

1. KOPYAYI UNUT Temel strateji, başarılı olan bir şeyi bire bir uygulamayı seçmek yerine, farklılaşmaya çalışmak olmalı. Başarılı şirketlerin uygulamalarını kopyalamak ise ikinci olmak riskini almak demek. Hep bir şirket için işe yarayan bir şeyin başka şirketler için de işe yarayacağı farz ediliyor.
2. DEĞER HESABI 
Bir şirketin üzerinde düşünmesi gereken ilk konu, stratejisi ya da değer olarak ne sunacağı olmalı. Ardından da bunları nasıl ortaya koyacağını düşünmeli.

3. GEREKİRSE “KAÇIK”Araştırmamız, başarılı şirketlerin, sıra dışı uygulamalarla iş dünyasındaki geleneksel iş anlayışına meydan okuduklarını ortaya koydu. Hatta “kaçık” olarak görülmeye aldırmayacak kadar cesur davrandıklarını anladık.

4. MÜŞTERİYİ ANLAMAK Sıra dışı şirketler, müşterilerin ihtiyaçlarını anlıyor, marka vaatlerini ve deneyimlerini sürekli ve tutarlı olarak iyileştiriyorlar.

5. KARLI MÜŞTERİ Bu şirketler en karlı müşterilerinin kimler olduğunu ve değer önceliklerini net bir şekilde ortaya koyuyorlar. Müşterilerine vaat ettikleri değeri ulaştırmaya odaklanıyorlar.

6. YÖNETİCİLERİN PROFİLİ Bu şirketlerin liderlerinden pek çoğu MBA eğitimine sahip değil. Onların en önemli özelliğini, eğitimlerinden çok davranışları ve tutkuları oluşturuyor.

7. LİDER VE MÜŞTERİ Sıra dışı yöneticiler, başkalarının yaptıklarını kopyalamak yerine kendi işlerini farklılaştırıyor, bir davranış geliştiriyor ve kardan çok müşteriye odaklanıyorlar.

8. ÖNCE ÇALIŞAN DENEYİMİ Bu şirketler, müşteri deneyimi ve çalışan deneyiminin gücünü kavramış durumdalar. Çalışanlar için harika ve anlamlı bir deneyim yaşatmadıkları sürece, onların müşterilere harika deneyimler yaşatmayacaklarını biliyorlar.

9. MÜŞTERİ ELÇİLERİ Çalışan faktörünün müşteri sadakatini belirleyen en önemli faktör olduğunun farkındalar. Çalışanlarına, müşterilerin şirketine bakışını belirleyen marka elçileri olarak bakıyorlar.
10. İLK SIRADA KİM VAR? Şirketler önem sıralamasında hissedarları ilk, müşterileri de ikinci sıraya koyuyor. Çalışanlarına da listenin en sonunda yer veriyor.Bu kısa vadeli başarı getirir. Sıra dışı olanlar ise en iyi çalışanı ellerinde tutmaya odaklanır.

Günümüz için ütopik olarak nitelendirilecek mimari yaklaşımlara gelin yakından bakalım.
The Haines Shoe House /ABD
    

Ayakkabı Ev, ABD’li milyoner Albay Mahlon Haines tarafından 1948 yılında inşa edilmiştir. ‘York Ayakkabı Sihirbazı” olarak bilinen Haines, bu evle ününe ün katmış ve adeta kendi reklamını yapmıştır. 45 metre uzunluğunda, 25 metre yüksekliğinde ve 17 metre genişliğinde olan bu ev günümüzde Haines’ın anısına bir müze olarak faaliyet gösteriyor.

Stone House/ Portekiz

Portekiz’in kuzeyinde, ünlü çizgi film Taş Devri’nden esinlenilerek yapılan ev, sanki çizgi filmdeki Çakmaktaş ailesininmiş gibi görünüyor. İki kayanın arasına yerleştirilmiş ‘Taş Ev”, Rodrigues ailesi tarafından 1974’te inşa edilmiştir. Elektrik bulunmayan evde aydınlanmak için mum ışığı kullanılıyor. Kütükten koltuklar ve beton ile okaliptüs kullanılarak yapılmış yataklar, ilk dikkat çeken ayrıntılardan sadece birkaçı. Evdeki merdivenler de yine taş devri konseptini yansıtacak şekilde kütüklerden yapılmış. Ev turistik amaçla yapılmamasına rağmen her sene turistlerin akınına uğruyor.

Piano House / Çin

Piyano’nun alt kısmında yer alan 2 farklı konser salonu sanatsal organizasyonlara ev sahipliği yaparken, üst katlardaki müzik odaları ise bölgedeki yerel kolejlerde okuyan öğrenciler için uygulama sınıfı olarak hizmet veriyor. The Piano House, hem göze hem kulağa hitap eden ve tüm detayları ile sanat ve sanatçı dostu bir yapının heyecanını taşıyor.

Krzywy Domek / Polonya

Polonya’nın Sopot şehrinde bulunan Çarpık Ev. 2004’te inşa edilen ve yaklaşık 4000 m2’ye yayılan ve dekonstrüktivizm stilinde tasarlanmış bir yapı, Rezydent adındaki bir alışveriş merkezinin bir parçası olarak hizmet vermektedir.

Kubuswoningen / Hollanda

Hollanda’nın Rotterdam şehrindeki Küp Evler (Kubuswoningen), şehrin en ikonik yerlerinden ve cazibe merkezlerinden biridir. Hollandalı mimar Piet Blom tarafından tasarlanan bu evler, kelimenin tam anlamıyla 45 derece eğimli küplerden oluşuyor.
Stata Center / ABD

SİNGAPORE SCOTTS TOWER (yapım aşamasında)

Zaragoza / İspanya

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.