Eski Stadyum Alanları Millet Bahçesi Oluyor

TOKİ Başkanlığının yaptığı, kullanım süresi tamamlanmış eski stadyum alanlarının millet bahçesi olma çalışmaları devam ediyor.

0
350
millet bahçesi

TOKİ Başkanlığının, kullanım süresini tamamlamış, eski stadyum alanlarını millet bahçesine dönüştürme çalışması devam ediyor.

Eski stadyum alanlarının millet bahçesi olma çalışmaları devam ediyor. Toki bugüne kadar ülke genelinde modern, UEFA standartlarına uygun 19 stadyum inşa etmişti. Şimdi de ski stadyum alanlarını millet bahçesine dönüştürerek vatandaşları yeşille buluşturmayı amaçlıyor.
Millet bahçelerinde bisiklet ve yürüyüş yolları, tema parklar ve sosyal tesisler de yer alıyor. Millet bahçeleri, deprem toplanma alanı, geçici barınma sahası ve koordinasyon merkezi amaçlı da kullanılıyor.

1 milyona yakın nitelikli ağaç türü

Millet bahçelerinin tümünün inşasının ardından, yaklaşık 160 kıraathane, 150’ye yakın mescit bulunmakta. Ayrıca 1 milyona yakın nitelikli ağaç türü, yaklaşık 10 milyon çalı türü de dikilmiş olacak.

TOKİ, millet bahçeleri projesi kapsamında Samsun, Batman, Sakarya, Sivas, Eskişehir, Trabzon, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Giresun, Adana, Mersin, Kocaeli, Malatya illerindeki eski stat alanlarını da millet bahçesine dönüştürme kararı aldı.

Trabzon Hüseyin Avni Aker Millet Bahçesi’nin ilk etabını tamamladı.

Diyarbakır ve Gaziantep millet bahçelerinin yapımı ise devam ediyor. Hatay, Giresun ve Adana millet bahçelerinin proje çalışmaları bitti, yapım çalışmaları kısa sürede başlayacak.

Canik Millet Bahçesi

Canik Millet Bahçesi, Samsun’daki eski 19 Mayıs Stadı’nın yerine 101 bin metrekarelik alanda inşa edildi. Bölgede spor alanları, bisiklet parkuru, koşu parkuru, iki basketbol ve voleybol sahası yer alıyor.

Canik Millet Bahçesi’nde 40 türde 3 bin ağaç, 75 türde 40 bin çalı-yer örtücü bitki bulunmakta. Ayrıca millet bahçesinde 13 bin metrekarelik çim aktivite alanı, süs havuzu bulunmakta. Farklı yaş gruplarına yönelik 2 bin 45 metrekarelik çocuk oyun alanı ve seyir alanları var.

Eskişehir’de 56 bin metrekarelik, Batman’da ise 39 bin metrekarelik alanda millet bahçesi var.

Trabzon Şenol Güneş Spor Kompleksi’nin açılmasının ardından, şehir merkezinde kalan eski Hüseyin Avni Aker Stadı alanındaki millet bahçesinin ise ilk etabı bitti.

TOKİ eski stadyum alanlarını ‘Millet Bahçesi’ne dönüştürerek yeşillendirdi” başlıklı haber 21 Şubat 2021 tarihinde www.aa.com.tr adresinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal Gezer

e-posta: nihalgezer11@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.