Tarihi Kimliğiyle Kars Kenti Projesi

Kars’ta hayata geçirilecek olan “Tarihi Kimliğiyle Kars Kenti Projesi”yle yılda 1 milyon turistin kenti ziyaret etmesi hedefleniyor.

0
532

Kars şehir merkezinde pek çok Baltık Mimarisine sahip evin olduğu Haydar Aliyev Caddesi sokak iyileştirme çalışmalarına inşaat sezonu ile birlikte başlanması planlanıyor. Bu doğrultuda Tarihi Kimliğiyle Kars Kenti Projesi” Protokol İmza Töreni Yapıldı.

Serhat Kalkınma Ajansı’nda (SERKA) yapılan “Tarihi Kimliğiyle Kars Kenti Projesi” Protokol İmza Töreni’ne Vali/Belediye Başkan Vekili Sayın Türker Öksüz, SERKA Genel sekreteri İbrahim Taşdemir, Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Kılıç, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Acay, İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Zakir Lazoğlu, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hayrettin Çetin, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Kaptan Zeynel Abidin Yaşlı, Kars Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı Adem Burulday katıldı. Yaklaşık 2,5 yılda tamamlanması düşünülen 50 milyon liralık projeyle Haydar Aliyev Caddesi üzerinde bulunan tarihi binalar restorasyonları yapılarak harabe olmaktan kurtarılarak kent turizmine kazandırılacak. Durumun Kars turizmine önemli katkı sağlaması beklenmektedir.
“Tarihi Kimliğiyle Kars Kenti Projesi” çerçevesinde Haydar Aliyev Caddesi’nde yer alan tescilli yapıların cephe rölöve ölçümleri ve 1.50 ölçekli Cephe Rölöve çizimleri yapılacak. Proje kapsamında konusunda uzman inşaat mühendisleri tarafından tüm tarihi yapılar yerinde incelenecek. Fotoğraflanacak ve tüm tarihi yapıların yapısal sorunlarını, mevcut taşıyıcılık durumlarını içeren statik inceleme raporu hazırlanacak. Tüm yapıların yanlış ve eksik olan mimari eleman detayları yerinde incelenerek özgün detaylara uygun olarak yeniden çizilecek. Kars tarihi yapıları ile ilgili tarihi görsel ve yazılı belgeler araştırılacak, bu belgeler ve Kars içinde korunmuş benzer tarihi örnekler ile yapılacak karşılaştırmalı çalışmalar ışığında, proje kapsamındaki tüm tarihi yapıların cephelerine yönelik restitüsyon araştırması yapılacak.
Tarihi Kimliğiyle Kars Kenti Projesi” kapsamında Projenin uygulanacağı Haydar Aliyev Caddesi üzerinde bulunan 7’si kamu binası olmak üzere 22 adet tescilli ve 12 adet tescilsiz bina için projenin inşaat bileşeni kapsamında cephe iyileştirmesi yapılacak. Haydar Aliyev Caddesi’nin kaldırım yenilemesi, aydınlatma işleri, çevre düzenleme işleri, işaret levhaları ve sokak mobilyaları montajı yapılarak caddede yaklaşık 680 metrelik bir turistik güzergâh oluşturulacak.
Vali/Belediye Başkan Vekili Sayın Türker Öksüz, “Gerek Valiliğimiz gerek diğer kamu kurum ve kuruluşlarımız, STK’larımız, kalkınma ajansımız hep birlikte turizmde 1 milyon turist ağırlama hedefimiz var. Tabii turizmde katma değeri arttırmak için kentte turizm altyapısının hazır olması lazım. Projenin yaklaşık 2 yıllık bir süresi var. İki yılın sonun da inşallah çok güzel bir çalışmayı bitirmiş olacağız. Kentimize estetik bir cadde kazandırmış olacağız. Tabii proje sadece bir renavasyon, bir restorasyon projesi değil, aynı zamanda eğitim projesi, bir farkındalık yaratma projesi…. Ayrıca Kars Vadisi Projesiyle hem Kars Çayı Islah Projesiyle, Bedesten ve Kent Müzesi Projesiyle orada bir cazibe merkezi oluşturmayı hedefledik. Buna yönelik çalışmalarımız İl Özel İdaremizin kaynaklarıyla, diğer bakanlıklarımızın da desteğiyle sürüyor.” açıklamasında bulundu.

Bu haber, 15.02.2021 tarihinde www.kars.gov.tr adresinde haber olarak düzenlenmiştir. Düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.