Kozak Yaylası Taş Ocağı İçin Feda Edilecek

Kozak Yaylası bölgesinde 14 hektarlık alanda faaliyet gösteren şirkete granit ocağını 110 hektara çıkarmak için ÇED olumlu kararı verildi.

0
157

Kozak Yaylası’nda bulunan Türkiye’nin tek doğal fıstık çamı ormanları taş ocağı tehdidi altında. 14 hektarlık alanda faaliyet gösteren şirkete granit ocağını 110 hektara çıkarmak için  ÇED olumlu kararı verildi.

ÇED raporunda Kozak Yaylası alanında bulunan 1882 adet ağacın kesileceği belirtiliyor. Ayrıca raporda “Bu ağaçların tamamı birden kesilmeyecek, yıllık çalışma alanı üzerindeki ağaç sayısı kadar kesim işlemi gerçekleştirilecek. Proje alanı üzerinde bağ ve fıstıklık vasıflı tarım alanları bulunmakta olup, İl Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne başvuruda bulunularak tarım dışı amaçla kullanım izni alınacaktır” deniliyor.

kozlak yaylası

Vasıflı tarım alanı Kozak Yaylası

Ayrıca ÇED raporunda söz konusu taş ocağının faaliyet göstereceği bölge vasıflı tarım alanı. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre ruhsat sahası içerisinde tarla ve fıstıklık vasıflı alanları yer alıyor. Ve taş ocağının faaliyet alanı 6 kattan daha fazla genişleyecek.  Ayrıca taş ocağı, Hacıhamzalar Mahallesi’ne 792 metre, Aşağıcuma Mahallesi’ne ise 615 metre uzaklıkta.

Kozak Yaylası, ülkemizin ve hatta dünyanın oksijen deposu

Yayla Ege Bölgesi’nde İzmir sınırları içinde Bergama-Ayvalık ilçe merkezleri arasında yer alıyor. Bergama’ya yaklaşık 20 km mesafeden itibaren başlayıp, deniz seviyesinden yüksekliği 500-1000 metre arasında değişiyor. Kozak (Pindasos), Antik Çağın Kaikos Irmağı (Bakırçay) Havzası’nın tacı olarak kabul ediliyor.

Çam fıstığı ve dokumaları ile ünlü olup, ayrıca önemli bir yayla turizmi (trekking) merkezidir. Yayla, sadece Bergama’nın içinde bulunduğu bölgenin değil, ülkemizin ve hatta dünyanın oksijen deposu. Kozak Yaylası aynı zamanda yer altı kaynakları açısından da oldukça zengin.
Öte yandan Kozak Yaylası, sahip olduğu fıstık çamı ekim alanları nedeni ile toplam 17 köyden oluşan, yaklaşık on bin nüfuslu özel bir ekolojik havzadır. Havza, kendine özgü iklim, toprak ve su yapısına sahip. Yayla, ekolojik zenginliğiyle, üzerinde yaşayan insanlara çok önemli bir yaşam alanı sunuyor. Kozak Yaylası ekonomik yönden ise altın madenlerinden daha çok gelir sağlıyor. Dünya’nın başta gelen ve Türkiye’nin tek doğal fıstık çamı ormanlarını içinde barındırıyor.

Türkiye’nin En Kaliteli Fıstık Çamı Ormanı Tehdit Altında” başlıklı haber gazeteayvalik.com adresinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal Gezer

e-posta: nihalgezer11@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.