Günümüzde dünyanın en yüksek binası Birleşik Arap Emirlikleri nin turizm ve ticaret kenti olan Dubai de yer alan Burj Khalifa binasıdır. İnşaatına 2004 yılında başlanan ve ilk adı Burj Dubai olan Burj Khalifa, 2010 yılında açıldı ve toplam 828 metre yüksekliğe sahiptir.

Burj Khalife içerisinde birçok bölüm bulunmaktadır. Oteller, iş merkezleri ve restoranların yer aldığı bina içerisinde aynı zamanda seyir terasları da yer alıyor. Betonarme bina üzerine çelik konstrüksiyon ile yükseltilmiş Burj Khalifa’nın 124. katında At the TOP, 148. katında ise At the TOP SKY adında 2 ayrı seyir terası bulunuyor. Bunlar dışında yapı birçok rekora sahip tesisi de içinde barındırıyor. 144. katta dünyanın en yüksek gece kulübü, 158. katta dünyanın en yüksekte yer alan camisi, 122. katta dünyanın en yüksek restoranı yer alıyor. Bunlar dışında dünyanın en hızlı asansörü de yine bu binada bulunmaktadır.

Mimar Adrian Smith, Burj Al Khalifa’yı geleneksel İslam mimarisi desenlerinden ve çöl çiçeği hymenocallis’ten esinlenerek tasarlamıştır. Kulenin ana mimarisi, merkezinin çevresindeki üç elemandan oluşup temeline bakıldığında çöl çiçeği hymenocallis’i andıran “Y” harfi açıkça görülmektedir.

Yapımına 1,5 milyar dolar harcanan ve ilk ismi “Burj Dubai” olan binanın adı, 2009 yılında hazineye kişisel servetinden 10 milyar dolar fon aktararak Dubai’nin mali krize girmesini engelleyen Sheik Khalifa bin Zayed El Nahyan’ı onurlandırmak için “Burj Al Khalifa” olarak değiştirildi.

Burj Al Khalifa’nın inşasında, çimentonun yukarı taşınması için de özel bir teknoloji geliştirilmiştir. Çimento, 601 metre yükseğe pompalanarak bir başka rekora daha imza atılmış. Pompalanan çimento yukarıda bir kalıp makinesine aktarılmış ve duvarlarda kullanılacak beton bloklar o anda, olmaları gereken yerde üretilmiş.

334 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan Burj Al Khalifa, 50 metre derine inen temel kazıklarıyla da bir rekorun sahibi. Dünyadaki en derin temel kazıklarına sahip olan yapının temelinde 110 bin ton beton ve çelik, tamamında ise 330 bin metreküp beton, 39 bin ton çelik ve demir kullanılmıştır.

Mühendislerin “rüzgârın aklını karıştırmak” diye tabir ettikleri, keskin köşe ve kenar içermeyen dairesel tasarımıyla Burj Al Khalifa, yükseklerdeki çöl rüzgârının yarattığı olumsuz koşullardan da etkilenmiyor.

Günümüzde ki en yüksek yapı olduğunu belirtmiştim.Burj Khalifa‘ nın rekorunu kıracak olan Kingdom Tower, Suudi Arabistan’ da yükselmeye devam etmektedir.2020 yılında tamamlanmış olacak Kingdom Tower’ ın yüksekliğinin 1000 m’ yi geçmesi beklenmektedir.

– Cidde Kulesi’nin animasyon görünümü-

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Hata ve eksik varsa yorumlarda belirtmenizi rica ediyorum.

 

 

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan Etkinlik2 YORUMLAR

 1. 1.Türkiye’de o kdr sakat ev var iken depreme dayanıksız niye hala bhnların önlemleri alınmıyor sizce ?
  2. İlerleyen zamanlarda ev mazemesi beton yerine başka bir madde kullanılırmı sizce ?

  • Merhaba Samet bey
   1)Türkiye’deki binaların yüzde 45’i depreme hazır durumda değil.Her biri için önlem alınması çok zor.Burda görev belediyelere olduğu kadar ev sahiplerine de düşmektedir.Yasal mevzuatlardaki eksiklikler nedeniyle belediyeler, yıkılma riski yüksek binalar hakkında mülk sahiplerini bilgilendirmiyor.Ev sahipleri ise “belediye evimi yıkar” endişesiyle binaları hakkında hazırlanan deprem raporlarını belediyelerden almıyor.
   Yapıların güçlendirilmesi için çok büyük meblağalar da gerekli.Bunun içinde kentsel dönüşüme ağırlık verilmiş durumda…Ülkemiz için hayırlısı olsun.
   2)Günümüzde yapı malzemesi olarak sadece beton kullanılmamakta zaten.Türkiye’yi göz önüne alırsak 7 bölgemizde de iklim koşulları sebebiyle farklı yapı malzemeleri kullanılmaktadır.Betonda modern yaşam için çok önemli bir malzeme.Ama çevreye olan zararı da çok büyük.Her yıl atmosfere tonlarca sera gazı, karbondioksit salgılar.İklim değişikliklerinin de sebebidir aynı zamanda.İlerleyen zamanlarda betona alternatif olarak çevreye daha az zararı dokunan yapı malzemesi kullanımının yaygınlaşmasını temenni ediyorum.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.