Apartman ve sitelerde yaşayanlar dikkat

Günümüzde apartman ve sitelerin sayıları gittikçe artmakta ve bununla birlikte komşuluk ilişkileri de tam tersi yönde azalmaktadır. Komşular arasında balkondan halı çırpmak, balkona çamaşır asmak, balkona çöp atmak, balkon yıkamak ve evde kedi köpek beslemek gibi de birçok sorun yaşanmaktadır.

0
293
apartman çamaşır asmak

Günümüzde apartman ve sitelerin sayıları gittikçe artmakta ve bununla birlikte komşuluk ilişkileri de tam tersi yönde azalmaktadır. Komşular arasında balkondan halı çırpmak, balkona çamaşır asmak, balkona çöp atmak, balkon yıkamak ve evde kedi köpek beslemek gibi de birçok sorun yaşanmaktadır.

apartman çamaşır asmak

 

Apartman yönetim planında ‘Hayvan beslenemez’ yazılıyorsa, hayvan besleyemezsiniz

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı ve avukat Ali Güvenç Kiraz’ın verdiği açıklamalara göre; kiracı olarak gidilen yerde eğer apartman yönetim planında ‘Hayvan beslenemez’ yazılıyorsa, orda hayvan besleyemezsiniz. Rahatsız olduğunu söyleyen komşulardan birinin ihtarı üzerine kira akdi feshedilir ve beslediğiniz hayvan ile birlikte daireden tahliye edilirsiniz. Bu nedenle yeni bir eve taşınacak olan kişilerin eğer evcil hayvanı varsa mutlaka yeni binaların tutumlarını ve yönetim planını öğrenmeli. Böyle bir maddenin olması halinde kiracı ya da ev sahibi olması fark etmeksizin evden tahliye söz konusu olmaktadır.

Apartman balkonunu kapatırken komşuların rızasını almak zorunlu

Emlak 365’in haberine göre, apartmanlarda dış cephe yan duvarları gibi bazı alanlar ortak alan olarak kabul edilmekte ve bu nedenle balkon kapatılması yasal kurallar içerisinde ortak alana müdahale olarak kabul edilmektedir.

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 19. madde de yer alan “Kat malikleri, ana gayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar. Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça ana gayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz” ifadeleri ile balkon kapatmak için komşuların rızasını alınmayı zorunlu hale getirmektedir.

Apartmanda halı silkelemek suç

Ülkemizde uygulanmakta olan Türk Ceza Kanunu (TCK) hükümlerine göre başkasının malını kirletmek ve huzur bozmak suç olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle apartmanda halı silkelemek yasal bir suç olarak kabul edilmektedir ve 3 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talebi ile dava açılabilmektedir.

Apartmanlarda yaşanan bir diğer sıkıntı olan balkon yıkamak sorunu kapalı gider boruları yapılarak çözülmüştür ve bu sayede kimseyi rahatsız etmeden balkon yıkamanın önü açılmıştır. Ancak balkon yıkarken komşuların balkonlarını kirletmek yasaktır. Çamaşır asmanın yasaklanması için ise apartman yönetiminin ortak karar alınması gerekmektedir. Böyle bir karar alınmadığı sürece binada yaşayan diğer kişileri rahatsız etmeden çamaşır asılmasına izin verilmektedir. Bu kuralların tümüne uyulması zorunlu olup uymayanlara hapis, para cezası ya da konuttan tahliye kararı çıkabilmektedir.

apartmanda halı silkelemek

Gürültü yapan komşuya para ve hapis cezası

Gürültü şikayetleri apartmanlarda çok sık yaşanmaktadır. Gürültü yapan komşuya para ve hapis cezası verilebilmektedir.  Konutlarda komşuyu rahatsız etmenin cezası 124 lira olarak uygulanmakta, şikayetçi olan kişi Türk Ceza Mahkemelerine başvuruda bulunabilmekte, Jandarma ve Zabıtalarda gürültü cezası kesebilmektedir.

Apartmanlarda yaşayanlara kritik uyarı” başlıklı haber hayrankaldim.com sitesinde 13 Temmuz 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal Gezer

e-posta: nihalgezer11@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.