İzmir’de 2 bin yıllık tarihi kalıntılar bulundu

İzmir'in Alsancak semtinde bir binanın inşaatında çalışan işçiler, Roma döneminde yaşamış bir soyluya ait olduğu düşünülen tarihi kalıntılar buldu. Kalıntıların 2 bin yıllık olduğu belirlendi.

0
294
tarihi kalıntı

İzmir’in Alsancak semtinde bir binanın inşaatında çalışan işçiler, Roma döneminde yaşamış bir soyluya ait olduğu düşünülen tarihi kalıntılar buldu. Kalıntıların 2 bin yıllık olduğu belirlendi.

tarihi kalıntılar

Tarihi kalıntılar, İzmir’in Alsancak semtine bağlı Mimar Sinan Mahallesi Can Kulduk Sokak’ta bir inşaatın temel kazısı sırasında işçiler tarafından bulundu. Durum Kültür ve Turizm Bakanlığına bildirildi daha sonra İzmir Müze Müdürlüğü tarafından alanda kurtarma kazısı yapıldı.

Tarihi kalıntılar koruma altına alındı

Kazıda, seramik parçaları, lahit adı verilen üstü örtülü mezar, taç olarak bilinen altın diadem parçaları bulundu. İzmir Müze Müdürlüğünce bulunan taç parçaları koruma altına alındı, lahitte ise uzmanlarca restorasyon çalışması yapıldı. Kalıntıların, yaklaşık 2 bin yıl önce yaşamış bir soyluya ya da üst düzey yöneticiye ait olduğu belirlendi.

tarihi kalıntı

Tarihi kalıntıların olduğu bölge sit alanı ilan edildi

İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, lahit mezar içinde ve çevresinde ele geçen diadem ve seramik parçalarının 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edilmesine karar verdi. Alanda birden fazla lahit gömüye ait olabilecek parçalara ulaşılması ve antik Smyrna yerleşiminin yayılım alanı ve nekropolü hakkında önemli veriler sunması bu kararın verilmesini sağlamıştır.

Verilen karar İzmir Kültür ve Turizm, Çevre ve Şehircilik müdürlükleri, Konak Belediyesi, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü yazıları ve Symrna Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy’un görüşü göz önüne alınarak, 5 Temmuz tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Alınan karara göre, kazılı alan ve çevresindeki bölgede inşaat izni verilmeden önce Müze Müdürlüğü uzmanları tarafından sondaj kazısı gerçekleştirilecek ve inceleme yapılacak.

Ayrıca, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı olmadan alanda inşaat çalışması yapılamayacak.

İzmir’de inşaat kazısında 2 bin yıllık altın taç ve mezar kalıntıları bulundu” başlıklı haber aa.com sitesinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal Gezer

e-posta: nihalgezer11@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.