Türkiye’nin en yüksek köprüsü Beğendik Köprüsü açıldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni Doğu Anadolu Bölgesi'ne bağlayan Botan Çayı Beğendik (Botan) Köprüsü açıldı. Köprü, 450 metre uzunluğu ve 165 metre yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek köprüsü unvanına sahip oldu. Köprüyle Van-Pervari yolu 5 saatten 2 saate düştü.

0
490
Beğendik Köprüsü

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni Doğu Anadolu Bölgesi’ne bağlayan Botan Çayı Beğendik  Köprüsü açıldı. Köprü, 450 metre uzunluğu ve 165 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek köprüsü unvanına sahip oldu. Köprüyle Van-Pervari yolu 5 saatten 2 saate düştü.

Beğendik Köprüsü

Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Beğendik Beldesinde yapımına 2014 yılında başlanan, Van-Tatvan-Bitlis ile Siirt-Mardin-Batman hattını birbirine bağlayan Beğendik Köprüsü tamamlandı.

Beğendik Köprüsü Botan Çayı üzerinde, bölgedeki terör saldırılarına rağmen inşası tamamlanan, 120 metrelik 2 adet kenar açıklığı ile toplam 450 metre uzunluğunda, 14 metre genişliğinde, 165 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek köprüsü olma özelliği taşıyor.

Köprü’nün 210 metre orta açıklığı ile Dengeli Konsol sistemiyle Türkiye’nin en uzun orta açıklıklı kutu kesitli ard germeli köprüsü olma özelliği de taşıyor.

beğendik köprüsü

Beğendik Köprüsü akaryakıt ve zamandan tasarruf sağlıyor

Proje sayesinde Van ile Siirt-Pervari arasındaki seyahat süresi 5 saatten 2 saate iniyor, vatandaşlara yüksek standartlı ulaşım imkanı sunuluyor. Bu sayede zaman ve akaryakıttan da tasarruf elde edilerek, ekonomiye katkı sağlanacak. Mevcut yolun çok büyük bir bölümü, stabilize yol ve büyük bir rakımda dağlar dolaşılarak gidilmekte.

Bu proje, tasarımından proje ve inşasına kadar tamamen Türk mühendis ve işçilerinin emeği ile yapılmış olup Beğendik Köprüsü ve Beğendik-Pervari arası 8 kilometre kısalmıştır.

Van-Tatvan-Bitlis ile Siirt-Mardin-Batman hattını birbirine bağlayan köprünün açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın canlı bağlantısıyla, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katıldığı törenle yapıldı.

Türkiye’nin en yüksek köprüsü bugün açılıyor” başlıklı haber trthaber.com sitesinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal Gezer

e-posta: nihalgezer11@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.