Asgari ücret Türkiye’de olduğu gibi birçok dünya ülkesinde de sıkça tartışılan gündem konularının başında geliyor. Dünyanın en büyük ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) çalışanları psikolojik olarak olumsuz etkilediği gerekçesiyle asgari ücretin piyasa şartlarında doğal bir şekilde belirlenmesi gerektiğiyle ilgili tartışmalar da sürmekte.

Danimarka, İtalya, Kıbrıs, Avusturya, Finlandiya, İzlanda, Norveç, İsviçre ve İsveç gibi bazı Avrupa ülkelerinde asgari ücret bulunmuyor. Büyük bir mülteci krizi yaşayan ve ekonomik anlamda zor günler geçiren İtalya dışında asgari ücret uygulamasının olmadığı bu ülkelerde işsizlik oranı oldukça düşük.

Asgari ücret kavramı nasıl oluştu?

İlk kez İngiliz sömürge sisteminde ortaya çıkmıştır. İngiliz sömürü düzeninde sömürülen ülkelerde yine o ülkenin yerli halkı kullanılırdı. Bu ülkelerin altın ve elmas madenlerinde İngiliz işverenler, yine o ülkenin yerli işçilerini çalıştırırlardı. Kurulan tarım işletmelerinde sömürge ülkelerin iklim ve toprak özelliklerine göre çay, kahve, pamuk, şeker kamışı gibi sermayenin ihtiyaç duyduğu ürünler yetiştirilir ve dünya piyasalarına sunulurdu.

Tüm bu üretim süreçlerinde ülkelerin kaynakları sömürülürken, İngiliz işverenler yerli halkın emeklerini de sömürmede ipin ucunu kaçırdı; neredeyse karın tokluğuna çalıştırdılar. Bu gidişle sömürgelerde toplu başkaldırıların meydana gelmesi endişesiyle sömürgelerde belli bir ücretin altında işçi çalıştırılması yasaklandı. Böylece asgari ücret uygulaması da başlamış oldu.

Sendikalar ve işçi dernekleri belirleyici faktör

Bu ülkelerdeki genel yaklaşım, her sektörün kendi içerisinde farklı koşullar ve zorluklar barındırdığı gerçeği oldu. Bu sebeple söz konusu ülkelerde her sektörde farklı asgari ücret ödeniyor ve bu rakamı sendikalar ve işçi dernekleri belirliyor. Bunun yanında işverenlerle yapılan bazı bireysel pazarlıklar da bu konuda etken faktörler arasında yer alıyor.

Bu uygulamayı en iyi yapan ülkelerden biri de İsveç. Bu ülkede asgari ücret sektörden sektöre değişse de ortalama en düşük seviye 13.000 kron civarında (7.800 TL). Bu oran her sene yaklaşık yüzde 2.5 artış gösterse de işçinin performansına göre daha artabiliyor.

Her iş kolunun şartlarına göre asgari ücreti farklı belirleniyor;

İsveç’te her işçi sendikası “Kollektivavtal” adı verilen “toplu pazarlık sözleşmeleri” hazırlayarak, o endüstrideki şartları belirliyor. Bunun yanında aynı işi yapan fakat farklı eğitim seviyelerine sahip işçiler bireysel olarak değerlendiriliyor. Kısaca iş kolunun zorluğu, işçinin eğitim seviyesi ve diğer etkenler de eklenince asgari ücretin belirlenmesinde adil bir sistemin ortaya çıkarılması amaçlanıyor.

En yüksek ücret İsviçre’de

Asgari ücret ödemesinin resmi olarak bulunmadığı diğer Avrupa ülkelerinde benzer kanunlar geçerli olsa da, bazı farklılıklar var. Örneğin İsviçre’de 2014 yılındaki bir kanun tasarısıyla ülke genelinde asgari ücret belirlenmek istense de bu mecliste reddedildi. Ülkede en düşük ücret alan işçiler ortalama saat başına 25 ABD Doları kazanıyor.

Norveç’te her meslek branşında farklı ücret uygulaması olsa da ortalama asgari ücret 16-21 dolar arasında değişiyor. İzlanda’da ise aylık en düşük ücret 2.200 dolar (12.650 TL) civarında veriliyor. Danimarka’daysa bir işçi saatlik en az (ortalama) 20 dolar civarında kazanıyor.

İlginizi çekebilir;

https://www.insaport.com/haberler/erp-kullanimi/

https://www.insaport.com/haberler/fidic-sozlesemesi/

Bu haber https://tr.euronews.com/ sayfasında 30.11.2019- 14:15’te yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş Müh(Stu) Ebubekir YILMAZER

E-posta: ebubekiryilmazer@gmail.com

Blog:https://ebubekiryilmazer.wordpress.com/

Bunun gibi daha fazla haber alın
gelen kutunuzda

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.