Ev Alacaklara 25 Bin TL Hibe, Kirasını Ödeyemeyenlere Aylık 1150 TL Kira Desteği

Devlet ilk defa ev alacaklara aylık 25.000 TL'ye varan destek ödemesi yaparken kirasını ödeyemeyenlere Aile Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı tarafından kira desteği yapıyor. Devlet tarafından sağlanan bu desteğin nasıl alındığı, kimlerin yararlanabildiğini ve başvuru şartlarına dair detaylar haberimizde.

0
2422

Devlet ilk defa ev alacaklara aylık 25.000 TL’ye varan destek ödemesi yaparken kirasını ödeyemeyenlere Aile Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı tarafından kira desteği yapıyor. Devlet tarafından sağlanan bu desteğin nasıl alındığı, kimlerin yararlanabildiğini ve başvuru şartlarına dair detaylar haberimizde.

Bu desteklerinden birincisi konut, ev almak isteyen vatandaşlara yönelik olurken ikinci destek Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan kira yardımıdır. Üçüncü destek ise kentsel dönüşüm kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sağlanan kira desteği.

ÇEVRE BAKANLIĞINDAN 1150 TL KİRA DESTEĞİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kapsamında evleri yıkılan vatandaşlara kira yardımı yapar.

Başvuru yapılması halinde yapılan bu destek ödemelerinin tutarı ise yaşanılan şehre göre değişir. Nüfusun kalabalık olduğu şehirlerde kira yardımı 1150 TL olarak yapılırken nüfusun az kira oranlarının düşük olduğu yerlerde bu tutar 715 TL olarak ödenir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sağlanan kira yardımı ödemeleri 18 ay süreyle yapılırken bazı özel durumlarda bu tutar 36 aya kadar çıkabilir. Kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı desteği almak isteyen vatandaşlar başvuruda bulunmak zorundalar, ödemeler otomatik bağlanmıyor. Başvurular ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlüklerine ya da belediyelere yapılır.

Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından Kirasını Ödeyemeyenlere Kira Desteği

Kira konusunda destek sağlayan bir diğer bakanlık ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır.

Aile Bakanlığı tarafından sağlanan kira yardımı ödemeleri tüm vatandaşlara yöneliktir ve maddi durumlara göre yapılır. Maddi durumu kötü olan ve kirasını ödeyemeyecek seviyede olan vatandaşlara yapılan kira yardımı ödemeleri ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla ödenir.

Aile Bakanlığı kira yardımı ödemelerinden faydalanmak için vatandaşların sağlamaları gereken şartlar bulunuyor. Bu şartlar arasında, “ailenin maddi olarak zor durumda olması. Başvuru yapacak kişinin üzerinde herhangi bir gayrimenkul, arsa, ev, arazi gibi mal olmaması, yine başvuru yapacak kişinin SGK’lı olarak herhangi bir işyerinde çalışmıyor olması, sosyal güvencesinin bulunmaması ” istenilen şartlar arasında bulunuyor.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar bulundukları ile veya ilçelerde ki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilirler.

İLK DEFA EV ALACAKLARA 25 BİN TL DESTEK ÖDEMESİ

Kira yardımlarının dışında devlet tarafından sağlanan bir diğer destek ise ilk defa ev alacak vatandaşlara yönelik verilen karşılıksız ödeme.

Bu ödemede sistem şu şekilde işliyor. Ev alma hayali kuran, planlaması yapan vatandaşlar bunun için birikim yapmaya karar verirlerse devlet bu konuda yardımcı oluyor. Bankadan konut hesabı açan vatandaşlar belli bir süre bu hesapta para birikimi yaparlar. Bu birikim belli bir süre dolana kadar devam ederse 25.000 TL’ye ulaşan karşılıksız destek sağlanır.

Konut hesabı ile hibe destek almak için;

-Türk vatandaşı olmak

-07.04.2015 itibariyle tamamı kendi adına kayıtlı bir konut sahibi olmamak

-Konut satın almadan önce en az 36 ay boyunca bankada konut hesabı açarak düzenli birikim yapmak

-Konut satın aldıktan itibaren 6 (altı) ay içinde gerekli belgelerle banka hesabı açtığı bankaya başvuruda bulunmuş olmak, şartlarının sağlanması gerekiyor.

Ev Alacaklara 25 Bin TL Hibe, Kirasını Ödeyemeyenlere Aylık 1150 TL Kira Desteği” başlıklı haber www.emlak365.com sitesinde yayınlamıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. (stu) Büşra Kurt
e-posta: busra.beu10@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.