ERP Committee ve  Türk Müteahhitler Birliği taraflarından hazırlanan “İnşaat sektöründe ERP  kullanımı” isimli yayında Bir inşaat firmasının ERP yazılımı seçerken özellikle üzerinde durması gereken unsurlar nelerdir hususunda bilgilere yer verilmiştir.

İnşaat sektöründe ERP kullanımı

ERP komitesi çalışma grubunda bulunan İnş.Müh.Ahmet Aktaş dikkat edilmesi gerekenlere şu şekilde yer vermiştir;

Proje yönetimi (bütçe, planlama ve maliyet kontrol) gerçekten kullanılmak isteniyorsa, yazılımın değişik ülke, idare ve sözleşmesel şartlara bağlı olarak gerekebilecek yeni geliştirmelere açık olması, esnek olması ve bunların da az maliyetli olması çok önemli.

Örneğin bir projede Ms Project kullanılırken, bir başka projede sözleşme gereği Primavera P6 çizelgeleme programı olarak kullanılacaksa, alacağınız yazılım tüm bu durumda adapte olabilmeli, bu programlarla entegre çalışabilmelidir.

Alacağınız ERP yazılımı asla tam olarak bir çizelgeleme programı yerine geçemez. Eğer projelerinizde zaten CPM kullanmıyorsanız, iş programından anladığınız idareye mecburen verilen kaba bir çubuk diyagramsa, sorun yok. Bu tür basit iş programlarını ERP yazılımlarının proje yönetimi modüllerinde yapabilirsiniz.

Ancak projelerinizde ciddi müşaviler veya idareler varsa, işler karmaşık ve mutlaka cpm ile yönetilmesi gerekiyorsa, bu durumda mutlaka Primavera benzeri bir çizelgeleme programı kullanmak zorundasınız. Bu programı, ERP yazılımınızla entegre edebilirsiniz elbette. Ama bu entegre etmemekten daha pratik olmayacaktır. Primaverada yapılan 2-3 bin aktivitelik bir iş programını ERP modüllerinde yönetmek çok çok zordur.

ERP modülleri çizelgeleme odaklı değil, maliyete odaklıdır. Çok detaylı bir iş programının aktivite maliyetlerini ERP üzerinden takip etmek mümkün de değildir, gerekli de. O nedenle bu tür durumlarda, iş programını ayrı bir çizelgeleme programında takip etmek, ERP modülünde de maliyetlerini görmek istediğiniz aktivitelere göre sade bir iş programı yaparak orada izlemeniz en doğrusu olacaktır.

ERP yazılımlarının proje yönetimleri modüllerinde de, piyasadaki primavera gibi programlarda da, aktivitelere kaynak olarak son maliyet hesabı dediğimiz malzeme, işçi veya ekipman bağlayabilirsiniz. Bu, her bir aktivite için gereken malzemeleri, işçilikleri tek tek hesaplayıp, tek tek girmek anlamına gelir. Oysa aktivitelere kaynak olarak analiz (poz) dediğimiz üretim reçeteleri miktarlarıyla atanırsa, bunları içeren tüm maliyet birimleri bir kerede hesaplanacaktır. Bizim gördüğümüz kadarıyla mevcut ERP yazılımlarında bu opsiyon hazır olarak yoktur. Bunun için geliştirme talebi yapmanızı ayrıca öneririm.

ERP kullanımı nasıl olmalı

ERP firmaları inşaat proje yönetimi konusunda yeterli tecrübeye
sahip değil ve bu konuda yetişmiş danışman oldukça az. Bu nedenle eğer
ERP satın almak isteyen inşaat firması, proje yönetimi konusunda deneyimli,
ne istediğini bilen kadrolara sahip değilse, başarılı bir ERP uygulaması
yapabilme olasılığı azdır.

https://www.tmb.org.tr/tr/arastirma-ve-yayinlar/tmb-analiz-bultenleri/29

İlginizi çekebilecek makaleler;

https://www.insaport.com/makale/ulkelerin-bim-yaklasimi/

https://www.insaport.com/haberler/bim-building-information-modeling-nedir/

Düzenleyen; İnş.Müh.(Stu) Ebubekir YILMAZER

E posta: ebubekiryilmazer@gmail.com

Blog: https://ebubekiryilmazer.wordpress.com/

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.