Ülkelerin BIM yaklaşımı

BIM Standartlarının gelişimi,bir ülkede BIM uygulaması için hem kamu hem de özel sektörün işbirliği içinde uygun bir ortam oluşturmalıdır. Kullanımı genellikle kamu sektöründen beklenirken özel sektör tarafından başlatılmıştır.

0
843

BIM’in (Building Information Modeling) bugün en yaygın kullanıldığı ülke ABD’dir. Maddi imkanları, teknolojik altyapısı ve endüstrisiyle BIM’in geliştirilmesinde önemli bir role sahiptir. Özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa devletlerinin teşvikleriyle ve yazılım firmalarının destekleri mimarlık ve inşaat sektörüne son derece hızlı bir şekilde benimsenmektedir.

BIM kullanımı mimarlık, mühendislik ve inşaat sektöründe gün geçtikçe artmaktadır.  Kuzey Amerika’ da BIM’e geçiş 2007-2012 yılları arasında ciddi bir artış göstermiştir. Artışın nedeni ise hükümetin hazırlamış olduğu protokol ve büyük ölçekli projelerin ülke genelinde BIM ile hazırlanması zorunluluk haline getirilmiştir. Bu yaklaşım Avrupa’da da kabul görmüş ve aynı zamanda ülkeler BIM protokolleri yayınlamaya başlamışlardır.

Kamu ve özel kuruluşların gerçekleştirdiği BIM düzenlemeleri

BIM Standartlarının gelişimi, ülkenin BIM politikasının bir bileşeni ya da sonucu olması beklenmektedir. Bir ülkede BIM uygulaması için hem kamu hem de özel sektörün işbirliği içinde uygun bir ortam oluşturmalıdır. Kullanımı genellikle kamu sektöründen beklenirken özel sektör tarafından başlatılmıştır.

Amerika’da; Associated General Cotractors (AGC), National Institute for Building
Sciences (NIBS) ve General Service Administration (GSA) gibi önemli kamu kurumları mimarlık, mühendislik, yapım ve tesis yönetimi sektörlerinin BIM
adaptasyonu için çalışan özel grupları bulunmaktadır.Bu kamu kurumları BIM’in oluşturulması, kullanımı ve adaptasyonu için kılavuz dokümanlar geliştirmektedirler.

İngiltere’de 2011 Mayıs ayında Kabine İşleri tarafından Devlet Yapım Stratejisi yayınladı. İlk defa devlet tarafından 2016 itibariyle bütün merkezi devlet bölümlerinin projelerinde en azından ikinci seviye de BIM uygulanması zorunluluğu getirmiş ve birkaç BIM standardı yayınlamıştır.

Norveç resmi kuruluşu Statsbygg bütün yeni bina projelerinde BIM’i kullanmakta ve 2011 yılında Statsbygg Building Information Modelling Manual adındaki kılavuz dokümanının yeni sürümünü yayınlamıştır. Norveç’teki mimarlık, mühendislik, yapım ve tesis yönetimi şirketlerinin yaklaşık %22’sinin BIM ya da IFC uyumlu BIM uygulamaktadır. Bazı kamu ve özel sektör kurumları tarafından kullanımı desteklenmektedir.

Kaynak; Fahriye Göze Ç. (2017) Yüksek Lisans tezinde BIM kullanımının dünyada ki yerine değinmiştir.

BIM (Building Information Modeling) hakkında detaylı bilgi öğrenmek istiyorsanız ilginizi çekebilir; https://www.insaport.com/haberler/bim-building-information-modeling-nedir/

Hazırlayan: İnş.Müh(Stu) Ebubekir YILMAZER

E-posta: ebubekiryilmazer@gmail.com

Blog: https://ebubekiryilmazer.wordpress.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.