yazı üstü

Düzenleyen: Mimar Aynur Duysak

6 Şubat’ta İstanbul Kartal’da çürük olduğu için çöken ve 21 kişinin hayatını kaybedip 14 kişinin yaralandığı bina, Türkiye’de kentsel dönüşümün en kısa sürede çözülmesi gerekliliğini ortaya koydu. Bu vahim ve üzücü olaydan sonra ihbarlarında artması üzerine Türkiye’de kentsel dönüşüm sürecine yeni bir yaklaşım getirme çalışmaları yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu gibi olayların daha fazla yaşanmaması için kentsel dönüşümün hızlanmasına karar verdi.


Sanalşantiye sitesinde Halil İbrahim Başıbütün’ün yaptığı habere göre, Bakanlık, ülke genelinde riskli yapıları tespit edip ve kentsel dönüşümdeki yeni yol haritasını belirlemek için çalışmalara başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, hafta başında 81 ildeki tüm belediyelere talimat mektubu’ göndereceği öğrenildi.

Bakanlık, belediyelerden 3 aylık bir süre zarfında ilçelerindeki riskli binaları sırasıyla tespit edip tüm ilçeler için bir riskli yapı raporu ortaya çıkarmayı hedefliyor. Bu rapor doğrultusunda kentsel dönüşümün öncelikle şart olan yerleri belirlenerek bu yerlere öncelik verilmesi planlanıyor.

Türkiye’de yaklaşık 6,7 milyon bina deprem riski taşıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başlatmış olduğu kentsel dönüşüm projesiyle her yıl 300 bin konutu yenileyerek bu sayıyı azaltmayı düşünüyor. Her yıl, yenilenmesi planlanan bu 300 bin konutun 30 bininin Bakanlık ve Toki birlikte dönüştürecek. Kalanının ise özel sektör işbirliği ile dönüştürülmesi planlanıyor. Bakanlık özel sektörden vatandaşın haklarını güvence altına almak için de birkaç önlem aldı. Artık bakanlık yapı maliyetinin yüzde 10’una kadar teminat alacak ya da tamamlama sigortası istenecek. İnşaatın ilerleme seviyesine göre bakanlık tarafından satışlara izin verilecek. Yani temelden satma ve satın alma dönemi bitecek.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.