Bir İnşaat Mühendisinin Öğrenmesi Gereken Temel Bilgisayar Programları

Mühendislerin eğitimleri sürecinde ve çalışma yaşantıları boyunca eli ayağı olacak birtakım yazılımlar mevcuttur. Bu programları temel kullanabilir seviyede bilmek meslekte rahat olmayı ve bilinçli tercih kullanarak uzmanlaşmayı sağlayacaktır.

0
372

İnşaat Mühendisliğinin kullanımı pek çok farklı alanda olabilir. Çalışacağınız alana göre bilmeniz gereken programlar olsa da meslekte uzun yıllar sağlam altyapı ile ilerleyebilmek için öğrenilmesi gereken olmazsa olmaz temel bilgisayar programları var. Peki bunlar nelerdir ?

1. Autocad

Mühendislik alanında en çok kullanılan tasarım programıdır. Teknik çizim ve projelerin 2D alt yapıda oluşturulması ve incelenmesi için kullanılır. İnşaat mühendisleri ve mimarların kendi mesleklerinde en sık kullandığı yazılımdır. Bu açıdan inşaat sektörünün olmazsa olmazlarındandır.

2. MS Excel

MS Excel, inşaat sektöründe özellikle teknik ofisin vazgeçilmezidir. Metraj, hakediş, raporlama vb. birçok iş Excel ile yapılır. Yazılım dili gibi düşünebileceğimiz Excel programı aslen çok derin ve kapsamlı bir programdır. Bir inşaat mühendisi için bu programdaki en önemli geliştirmesi gereken unsur pratikliği ve hızıdır. Tabloları düzenleme, kopyalama-yapıştırma, transfer etme, formulizasyonları oluşturma konusunda elde edilecek pratiklik bir teknik ofis mühendisinin kapasitesini artıracak en önemli unsurdur.

3. MS Word ve Powerpoint

Basit gibi görünen programlar olsa da akademik veya raporlama anlamında Word ve Powerpoint derin bir içeriğe sahip. Bir mühendis için en öncelikli konu iyi rapor yazabilme becerisidir. İş hayatının temel konularının başında bu beceri gelir. Bir içeriğe ait kitap benzeri akış oluşturabilen ve bunu düzenli bir dil ile yazabilen, mümkünse sunum yapabilen mühendisler her alanda ön planda olabilmektedir.

4. Sta4Cad

Sahada çalışan bir inşaat mühendisi olsanız bile pratik olarak kullanabileceğiniz statik yazılımları bilmeniz önemlidir. Nerede ne zaman işinize yarayacağını düşünmeden bu dalda pratiğiniz olmalı. Mesleki dili eksiksiz konuşmak çok önemlidir. Bu anlamda geliştirilen en hızlı ve pratik yazılımların başında STA4CAD gelmektedir. STA4CAD içeriğinde sunduğu hazır şablonlar ve pratik menüler sayesinde en kullanışlı statik tasarım programlarından biri haline gelmiştir. Siz de basit kiriş ve kolon tasarımlarını yapabilir hatta 8-10 katlı standart yapıların statiğini STA4CAD ile hazırlayabilir olmalısınız.

5. Idecad

STA4CAD benzeri bir yazılım olan ideCAD de en çok tercih edilen basit arayüze sahip statik tasarım programlarındandır. Aralarında herhangi bir seçim yapmaya gerek kalmadan bilmeniz gereken programlardan birisidir. Konu ile ilgili fikirler üretebilmek için bilgi sahibi olmak gereklidir.

6. Primavera P6

Sektörde en çok kullanılan yazılımlardan biri Primavera P6’dır. Özellikle kurumsal firma projelerinde gereklidir. Primavera P6 ile bir inşaatın süresel planlamasını alt kalemler bazında yapabilir ve süresel analizin önemli bileşeni olan CPM diyagramlarını kurgulayabilirsiniz. Devamında proje başlayınca mevcut planlamanızı akışa göre güncelleyebilirsiniz. Ayrıca inşaattaki aktivitelerinize maliyet kaynakları atayabilir ve inşaat bütçenizi süresel planlama ile eş zamanlı yönetebilirsiniz.

7. MS Project

MS Project Primavera P6’ya benzetilse de pratik uygulama, kolay arayüz ve bulut yazılım konularında kolaylık sağlar. Bilinmesi gerekli mesleki programlardandır.

8. SAP2000

Global bir statik tasarım programı olan SAP2000 aslen ileri seviye statik tasarım konularının çözümlendiği gelişmiş bir yazılımdır. Bir inşaat mühendisi statik ofis alanında çalışmayacaksa bile SAP2000’i temel seviyede kullanabilir durumda olmalıdır. Mühendislik diğer mesleklere oranla teknolojinin gelişmelere daha açık olmayı gerektiren bir meslektir. Teknoloji ile ilgilenmeden geçen yıllar sonunda sektör dışına atılmamak için her zaman aklınızın bir kenarında mesleki becerilerinizi geliştirmek olmalı.

9. Etabs

SAP2000 benzeri hizmet sunan statik tasarım programıdır. SAP2000’den temel farkları:

– Etabs kat mantığıyla çalışır, kat deplasmanlarını ve kat kesme kuvvetlerini hesaplar.

– Etabs perde tasarımı yapar.

– Etabs temel ağırlığını modal kütleye dahil etmez.

Etabs öğrenmeden önce SAP2000 öğrenmek aslen daha uygun olacaktır. SAP2000 biraz daha genel yapıları incelerken Etabs daha çok yüksek katlı yapılar için kullanılmaktadır.

10. Tekla Structrures

SAP2000 veya Etabs ile de çelik yapı tasarımları yapılabilmesine karşın Tekla Structures tam olarak çelik yapı tasarımı için üretilmiş bir programdır. Türkiye ve dünyada ağırlıklı kullanımı ise fabrika yapıları gibi endüstriyel projeler olmaktadır. Çelik yapılarla ilgili yönetmeliklere hakim olunarak üzerinde çalışılacak bu program özel olduğu kadar eşsiz bir kazanımdır

11. Revit ve Navisworks

BIM dünyada yaygın kullanımdadır. BIM’in tasarım kısmında kullanılabilen bir seçenek olan Revit, Autocad’in farklılaşmış halidir. BIM bir yazılım değil, organizasyonel sistemdir. Revit ve bununla birlikte tasarım çıktılarının çakıştırılmasını sağlayan Navisworks yazılımı BIM’in sadece tasarım kısmının alt yapısını oluşturan sistemler olmaktadır. Ancak ister projelendirme aşamasında çalışın ister sahada. Bu iki programla da aşinalık kurmanız gerekmektedir.

12. SAP (ERP) 

ERP (Enterprise Resource Planning) yani kaynak planlama yazılımları büyük ve kurumsal firmalarda önemli yer tutmaktadır. SAP’ın üretmiş olduğu yazılım ise bunların en çok kullanılanıdır. SAP üzerinden poz bazında tüm iş kalemleri ve birim fiyatlar girildikten sonra keşif elektronik ortamda hakedişler bazında denetlenebilmekte ve güncellenebilmektedir. Özellikle satın alma ve yeni siparişlerde kaynak ihtiyacının analizi için ideal bir yazılımdır.

13. 3Dsmax

Autocad’in 3D versiyonu gibi düşünülebilir. Aslen Autocad’den de 3D tasarım yapılabilse de 3Dsmax tam olarak detay çalışan mühendisler için gereklidir.

14. Plaxis

İnşaat, jeoloji, maden mühendisleri tarafından kullanılan zemin, yapı modelleme ve analiz programıdır. Türevlerine nazaran oldukça kullanışlı olmakla birlikte, zemin sınırları ve özellikleri verildikten sonra oluşturulan zemin ağı birimleri oldukça stabildir, böylece daha sağlıklı neticeler elde edilebilir. En basit ambar temelinden, büyük çaplı tünellere kadar kullanım imkanı vardır.

15. Civil 3D 

Autodesk’in inşaat mühendisliği yazılımı olarak piyasaya çıkan Civil 3D, yol ve demiryolu projeleri, drenaj işleri, harita ve tesviye çalışmaları yapmak için oldukça güçlü ve verimli araçlar sunmaktadır. Karayolu, demiryolu, havaalanı tesisler veya altyapı projelerinde kendisini tasarım alanında geliştirmek isteyen inşaat mühendisleri için önemli bir yazılım haline gelmiştir.

16. Python

Artık piyasadaki her mühendisin bilmesi gereken ve hayattaki işlerini dahi kolaylaştırabilecek yazılım dilleri bulunuyor. Bu açıdan Python yazılım dili şu an dünyadaki en popülerlerden biri. Python öğrenerek kendi mikro yazılımlarınızı üretebilir ve 5-6 adımda yapabileceğiniz birçok işi tek adımda hızlıca halledebilmek mümkündür. Bugün kod yazmanın blog sahibi olma seviyesine eşitlenmeye çalışıldığını unutmamak gerekir. 

Düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Kaynak: https://insaatdoktoru.com/

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.