Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır?

Ülkemizde özellikle oluşan son depremlerden sonra hızla artan kentsel dönüşüm, beraberinde kentsel dönüşüm kredisine ihtiyacı da arttırdı. Bu yazımızda size kentsel dönüşüm kredisinin nasıl alındığını, ne kadara kadar alınabildiğini, hangi evraklar gerekli  olduğu ve anlaşmalı bankalar araştırdık...

0
267

Ülkemizde özellikle oluşan son depremlerden sonra hızla artan kentsel dönüşüm, beraberinde kentsel dönüşüm kredisine ihtiyacı da arttırdı. Bu yazımızda size kentsel dönüşüm kredisinin nasıl alındığını, ne kadara kadar alınabildiğini, hangi evraklar gerekli  olduğu ve anlaşmalı bankalar araştırdık…

Kentsel dönüşüm kredisini kimler alabilir?

T.C. Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından anlaşmalı olunan bankalardan konut kredisi faiz desteği alabilmeniz için ilk olarak riskli yapıya sahip olmanız gerekmektedir. Depreme dayanıksız, çökmeye yüz tutmuş, kullanım ömrünü tamamlamış bina veya ev sahibi iseniz ya da binada daireniz varsa yapacağınız dilekçeli başvurunuz ile devletten kentsel dönüşüm desteği alabilmek için ilk adımı atmış olursunuz.

Devletin sunmuş olduğu kredi faiz desteğinden yararlana bilmeniz için başvuru dilekçenize Bakanlık tarafından tayin edilen kurum veya anlaşmalı kuruluşların binanıza yaptığı tektik sonucunda oluşturmuş olduğu “Riskli Yapıdır” belgesine ihtiyacınız olacaktır. Başvuru dilekçe örneğini doldurup bulunduğunuz il veya ilçedeki ilgili kurum veya yetkili firma tarafından tanzim edilen “Riskli Yapıdır” formuna ilaveten başvurunuzu aşağıda yer alan gerekli belgeleri de iliştirerek varsa ilinizde “Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerine” yok ise “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine” yapmanız gerekmektedir.

Gerekli evraklar / belgeler

 • Konut tapu belgeniz
 • Kimlik belgeniz

Tüm bu adımlar uygulandıktan sonra oluşturulan dosya bakanlık tarafından incelenir ve eğer eksik varsa raporlar gönderiye tekrar düzenlenmesi için iade edilir tam ise süreç il tapu müdürlüğüne gönderilerek devam eder.

Ne Kadar Kentsel Dönüşüm Kredisi Alabilirsiniz?

Kentsel dönüşüm kredisi daire başına olarak hesaplanmaktadır. Buna göre bağımsız her bir daire için belirlenen miktar 125.000 liradır. En fazla ise bir bina için toplam 625.000 lira verilmektedir. Bu da 5 daire etmektedir. Yani 5 daireli bir apartmandaki tüm daire sahipleri düşük faiz içeren kentsel dönüşüm kredilerinden yararlanabilmektedir. Kredinin hesaplaması ise devletin vermiş olduğu faiz desteğinin çıkması ile belirlenmektedir. Devlet kentsel dönüşüm kredisi almaya hak sahibi olanlara;

 • A SINIFI VERİMLİLİK => %0.41
 • B SINIFI VERİMLİLİK => %0.37
 • STANDART => %0.33

faiz desteği sağlamaktadır. Buna da örnek vermek gerekir ise şayet bankanın normalde konut kredisi faiz oranı %1.00 ise -041 ile aylık %0.59’dan kentsel dönüşüm kredisi faiz imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Anlaşmalı bankalar;

 1. Türkiye İş bankası
 2. Denizbank
 3. Akbank
 4. Türkiye Finans Bankası
 5. Halk Bankası
 6. Yapı Kredi
 7. Türkiye Vakıflar Bankası
 8. TEB
 9. Bank Asya
 10. Şeker Bank
 11. Garanti Bankası
 12. Kuveyt Türk
 13. Albaraka
 14. Finans bank
 15. Ziraat bankası
 16. Alternatif bank
 17. ING

 

Kaynak:kentsel Dönüşüm kredisi nasıl alınır?’ başlıklı yazı 10 kasım 2020 tarihinde inşaatnoktası.com sitesinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.