İnsanlık tarihi boyunca, bazı önemli insanların çoğu, gösterişli mezarlar ve türbeler içine gömülüdür. Anıt mezar, adına yapılan kişiyi hatırlatma amacını taşır. Mısır’daki sayısız antik piramitlerden, Hint Yarımadası’ndaki binlerce karmaşık bir şekilde dekore edilmiş İslami mezarlara kadar, bu tür yapıların örnekleri bol miktarda bulunmaktadır. Örneğin Gize Piramidi ve Tac Mahal.

Tac Mahal, Babür İmparatoru Şah Cihan’ın 7 eşinden en sevdiği hanımı, 14. çocuğunu doğururken hayatını kaybeden Mümtaz Mahal anısına yaptırılmıştır. Hindistan’ın Agra kentinde bulunur ve Dünya’nın 7 harikasından biridir.

Gize Piramitleri, Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleri olup isimlerini yaptıran firavunlar tarafından almışlardır.Tahmini olarak M.Ö 3000 yıllarında eski krallık döneminde yapılan bu anıtsal kompleks, Dünyanın yedi harikasından biridir.

Bir suikast sonucu öldürülen Hindu lideri Mahatma Gandhi ise Yeni Delhi’de RajGhat’da anıt mezarında gömülüdür.

Mimarlık ve tasarım platformu olan Architize, çoğu kişiye tuhaf gelebilecek bir yarışma düzenliyor. “Tomb of Tomorrow”… “Geleceğin Anıt Mezarı”…

Yarışmanın amacı, insanlık üzerinde önemli bir etki bırakmış herhangi bir kişi (veya bir grup kişi) için bir mezar oluşturmaktır. Örneğin Steve Jobs, Stephen Hawking, Carrie Fisher, Alan Rickman, Chester Bennington, APJ Abdul Kalam… Bu yapı (mezar, mozole, simgesel mezar, anıt) kişinin özünü yakalamalı ve onu mimari bir biçimde tasvir etmelidir. ‘Kişinin’ inşa edilmiş yapısı olarak hizmet etmeli ve ‘kişinin’ mirasını Geleceğin Anıt Mezarına dönüştürmelidir.

Başvurular 21 Eylül’de başladı ve 21 Aralık’da son bulacak. Habere ait web sitesine ve facebook sayfasına linklerden ulaşabilirsiniz.

https://www.architize.com/competitions

https://www.facebook.com/architize.competitions/

 

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.