Evinin çatısında güneş ya da rüzgar panelleriyle elektrik üreten vatandaşlar bunun satışını da yapabilecek. Hem de bunu yaparken vergiden muaf tutulacaklar.

0
1818
Photovoltaic panels

Evinin çatısında elektrik üretenler ihtiyaç fazlasını satacak ve bu satışı yaparken de vergiden muaf tutulacak. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Gelir Vergisi Tebliğini geçtiğimiz günlerde hazırladı. O tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre evlerinin çatısında ya da bir cephesinde güneş ya da rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla üretilen elektriğin fazlasının satışı yapılabilecek. Vatandaş bu satışı yaparken de “vergiden muaf esnaf” olarak kabul edilecek ve sattığı elektrik için gelir vergisi ödemeyecek. Belge düzenleme, defter tutma ve beyanname verme gibi yükümlülükleri de olmayacak.

İş Yerleri Muafiyetten Yararlanamayacak

Elektriği üreten bu sistemler 10 kilovata kadar olacak ve elektrik yalnızca üretim tesisinde üretilebilecek. İşyerinde elektrik üretenler ise muafiyetten faydalanamayacak; ancak evini hem işyeri hem mesken olarak kullananların elde ettiği kazançları da muafiyet kapsamında olacak.

Yönetim Adına Tek Pusula Olacak

Söz konusu tesisat apartmanın ihtiyacını karşılamak için de kurulabilecek. Bu durumda ise, yapılan satışlarda gider pusulası apartman yönetimi adına düzenlenecek; yani yönetim adına tek pusula yeterli olacak.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.