Coronavirüs Salgınından Korunma Yolları

Hepinizin bildiği üzere dünyamızda pandemi olarak ilan edilen Covid-19 adıyla bilinen coronavirüs salgını, tüm dünyayı her türlü etkiledi. Alınan önlemlere rağmen yayılma hızı bazı ülkelerde azalsa da, bazı ülkelerde de hızla artmakta. Ülkemizde alınan önlemlere rağmen halkımızın bir kısmı uyarıları dikkate almamakta ve önemli bir risk teşkil etmektedir. Peki inşaat sektöründe coronavirüs salgınından korunma yolları nelerdir? Nasıl korunabiliriz? Bu yazımızda bu konulardan bahsedeceğiz.

Aşağıda belirtilen tavsiyelerin uygulanması virüsün yayılmasını azaltmaya yöneliktir ve tamamiyle önleyici değildir.

Coronavirüs Belirtileri

Coronavirüs Salgınından Korunma Yolları

İnşaat projelerinde en büyük risk ortak alanlardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle çalışan personelin iş süresince ve mesai saatleri dışında (şantiyede kalan personel için) ortak kullandıkları alanların muhakkak temiz tutulması ve dezenfekte işlemlerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

 • Personel yatakhaneleri düzenli olarak havalandırılmalı, odalarda düzenli dezenfekte işlemleri yapılmalı ve mesai sonlarında personelin sık sık kontrolü yapılmalıdır.

 • Yatakhanelerde bulunan tuvalet, duş gibi ortak alanları sık sık dezenfekte edilmelidir.

 • Personelin ibadetlerini yerine getirdikleri mescit gibi alanların düzenli olarak temizlenmesi ve dezenfekte işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

 • Personelin yeme içme ihtiyaçlarını karşıladığı yemekhane, kantin ve benzer alanlarının temizliklerinin düzenli olarak yapılması ve yakın temas sağlamalarını engelleyici düzende oturmaları sağlanmalıdır.
 • Personellerin bağışıklık sistemlerini güçlendirici yemek menüleri hazırlanmalı ve bilgilendirme yapılmalıdır.
 • Yemek yapılan alanların temizliğine önem göstermeli, yemek yapan personelin maske ve eldiven gibi önlemleri almasının sağlanması ve sağlık kontrollerinin sürekli olarak yapılması gerekmektedir.

 • Masa başında çalışan personelin sürekli olarak temas ettiği ekipman ve yüzeylerin gün boyu dezenfekte işlemleri yapılmalıdır. Çalışılan ortamın sürekli havalandırılması sağlanmalı, iklimlendirme sistemlerinin hava filtrelerinin temizliği mümkün olduğunca yapılmalı veya yenilenmelidir. Hatta çalışan personelin belirli aralıklarla dışarıda temiz hava alması sağlanmalıdır.

 • Uzaktan çalışma imkanı olan personel gerekirse uzaktan çalıştırılmalı ya da belirli aralar ile çalışması sağlanmalıdır.
 • Uzaktan çalışma imkanı olmayan iş grupları ise kişisel koruyucu donanımlarına önem göstermeli ve çalışma arkadaşları arasındaki mesafeyi korumalıdır.
 • Sahada çalışan personelin, iş tanımına uygun bulunduğu çalışma alanlarının gerekli kontrollerinin ve temizlik işlemlerinin yapılması, dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

 • Şantiye ortamı dışında kalan personelin taşımasında kullanılan araçların gerekli dezenfekte işlemlerinin yapılması ve sürekli olarak havalandırılması gerekmektedir. Mümkün ise sefer sayılarının arttırılması ve personelin yan yana taşınması önlenmelidir.

 • İş güvenliği eğitimi, çeşitli toplantı ve buna benzer faaliyetlerde, kalabalık kitleler yerine sayıca daha az personele, ayrı zamanlarda eğitim verilmelidir.
 • Tüm personelin bireysel olarak alması gereken eğitimin verilmesi ve bu eğitimin uygulanması gerekmektedir.
 • Çalışma alanlarında ve ortak alanlarda, alınabilecek tedbirleri ve yapılması gerekli bilgilerin içerdiği posterleri asmak ve bulundurmalıdır.

coronavirüsten korunmayolları

 • Çalışan personelin sağlık geçmişi ve ziyaret ettiği ülkeler gibi önemli verileri toplayın.
 • Şantiye ziyaretçileri için bilgilendirme yapılmalı ve gerekli önlemlerin almalarına yardımcı olun.
 • Virüs belirtileri taşıyan personel ve ziyaretçilerin gerekli önlemler alınarak tecrit işlemlerinin yapılması ve ilgili birimlere haber verilmesinin sağlanması gerekmektedir.

“İnşaat Sektöründe Coronavirüs Salgınından Korunma Yolları” başlıklı yazı linkedin.com sitesinden alınarak düzenlenmiştir.

Düzenleyen: İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

www.ismailenes.com / www.ensmuhendislik.com

@insaportcom

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Önceki İçerikMimar&Mühendis Cengiz Bektaş Hayata Veda Etti
Sonraki İçerikYurt genelinde icra ve iflas takipleri durduruldu!
İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER
1989 yılında Ankara'da doğdu. 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknolojisi bölümünden, 2016 yılında ise Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2010 yılından itibaren mesleki becerilerini geliştirmek için çalışma hayatına başladı ve eğitim hayatı boyunca çalışmaya devam etti. Bir süre mimari uygulama projeleri çizdi ve DGS yaptıktan sonra mühendislik alanına yöneldi. Vatani görevini Jandarma İstihkam İnşaat Grup Komutanlığın’da İnşaat Mühendisi olarak yerine getirdi. Bu görevi boyunca, yüksek güvenlikli kalekol statik projelerini yeni yönetmelik ve şartlara göre tekrar çizerek, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay' da Kalekol inşaatlarına başlanılmasında katkı sağladı. Vatani görevinden sonra prekast imalatlar üzerine çalışan öncü bir şirkette göreve başladı. Bu şirket kapsamında ilk olarak, Türk Akımı Projesindeki tüm prekast imalatların üretilmesinde, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesinde prekast döşeme imalatlarının üretilmesinde, Kale Projesinde görev aldı. Aynı şirkette çalışma hayatına devam etmekte ve insaport.com'da yönetici olarak görev almaktadır. Tel: +90 542 373 34 37 Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ismailenes E-posta: ismailenes@gmail.com / iee@hotmail.com.tr

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.