Dünyada ki korumacılık eğiliminden en çok etkilenen sektörlerden biri olan çelik sektörü. Türkiye’nin ihracatında 4.büyük sektör.

Bloomberg’den Ceyda Dilekçi’nin haberine göre; 2018 yılında sektörün ihracatı miktar bazında yüzde 20,8 artışla 21,4 milyon tona yükselirken, değer bazındaki ihracat ise yüzde 36,1 artışla 15,6 milyar dolara seviyelerine ulaştı

Sektörün gündeminde ise iki konu var. Bunlarda ilki, geçtiğimiz yıl ABD’nin Türkiye’den çelik ithalatına getirilen ek yüzde 25 ek vergi vergi oranının yüzde 50’ye çıkarması.

Bu kritik hamle sonrası Türkiye’nin ABD’ye ihracatı geçen yıla oranla yarı yarıya oranda düşüş gösterdi. Sektör temsilcileri, kararda bir düzenleme olmaması durumunda ABD pazarının tamamen kaybedileceğini söylüyor.

ABD’nin korumacılık hamleleri tüm dünyada adeta domino etkisi yarattı ve sadece Türkiye değil diğer ülkelerin de kalkanlarını kuşanmasına neden oldu. Ocak ayında başlarında Avrupa Birliği, çelik ithalatı kotalarını 2021’e kadar uzatma kararı aldı. Türkiye için bu karar önemli çünkü pazarlarımız içerisinde AB’nin payı yüzde 45 seviyesinde. Şubat ayı başı itibariyle karar yürürlüğe girdi.

AB’nin Türkiye’ye ayırdığı inşaat çeliği kotası Şubat-Haziran dönemi için 117,231 ton, Temmuz 2019-Haziran 2020 dönemi için 301,537 ton, Temmuz 2020-Haziran 2021 dönemi için ise 316,614 ton olarak belirlenmişti. Buna göre Türkiye’ye 2,5 yıllık dönem için ayrılan toplam inşaat çeliği kotası 735,383 ton oldu. Fakat sadece geçen yıl Türkiye’nin AB’ye inşaat çeliği ihracatı 821,178 ton idi. Diğer bir deyişle yıllık çelik ihracatımızdan daha az bir tutarı 2.5 yıllık sürede ihraç etmek durumundayız.

Çelik İhracatçıları Birliği toplantısında konuşan sektör temsilcileri, Aralık ve Ocak’ta sevk edilmiş, gümrükte bekleyen ithalatı yapılmamış ürünler olduğunu bu nedenle 117 bin olan kotanın 110 bin tonunun kullanıldığını söylediler. Mayıs itibariyle diğer ülkelere tanınan kotanın dolmaması durumunda Türkiye’ye kotaları kullanma imkanı verilecek.

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Çolakoğlu Metalurji CEO’su Uğur Dalbeler, konuya ilişkin olarak, “Avrupa bizim en büyük pazarımız. Yüzde 45’e yakın pazar büyüklüğü var, bu rakam yüzde 35 seviyelerine geriler. İnşaat çeliğinde çok büyük bir potansiyel var. Onu tamamen kaybetmiş durumdayız. Bize verilen kota, bugün yapabileceğimizin onda biri bile değil. Nitekim ilk 180 günlük kota 2 Şubat itibariyle başladı ve 2 günde tamamen doldu. Dünyada çelik ithalatında en büyük iki pazar olan ABD ve Avrupa’nın kapanmış olması hem diğer ülkelerde ihracat gücümüzü etkilemekte hem de yapabileceğimiz ihracatın miktarsal ve değersel olarak önüne engel çekmekte. Bugünkü koşullar içinde 2018 ihracat rakamına yaklaşmamız pek mümkün gözükmüyor” diye konuştu.

Çin’deki yavaşlama ve Çin’in yeniden agresif ihracat politikasına yöneleceğine ilişkin beklentiler de ihracat tarafında daha temkinli olunmasına yol açıyor.

İç pazara döndüğümüzde çelik sektörü, inşaat, imalat, otomotiv ve beyaz eşya sektörlerine üretim yapıyor. Geçen sene bahse konu olan sektörlerde yaşanan daralma nedeniyle çelik tüketimi yüzde 12 oranında azaldı. Uğur Dalbeler ayrıca “İnşaat çeliği üreten pek çok tesisin durduğuna dikkat çekerek bu koşulların fabrikaları üretimlerine ara vermeye zorladığını söyledi.” Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Aslan ise “İlk çeyrek itibariyle iç pazarda daralmanın yüzde 40’a ulaşmasını öngörüyor.

Sektörün 2019 için hedefinde yeni pazar arayışları var. Amerika pazarındaki gerilemeyi Asya ile telafi ettiklerini kaydeden Aslan, Güneydoğu Asya, Batı Afrika ve Latin Amerika’nın kendileri ve Türk ekonomisi için önemli olduğunu belirtiyor.

Çelik sektörü için 2019 yılı inşaat sektörün de olduğu gibi epey zorlu geçecek. Alternatif pazar arayışları, sektör için kaçınılmaz olacak.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.