Bilim insanları çöl kuraklığında bile su üretilebilen cihaz geliştirdiler.

Temiz suyun fazlasıyla değerli olduğu günümüzde ortamda bulunana bağıl nemden su üreten makine geliştiren bilim insanları çölde, en kuru havada bile içilebilir su üretmeye başardı. Yeni su üreticisinin belirli bir su emici malzemeden kilogram başına günde 1,3 litreden fazla su üretebileceğini söylüyor. Bu işlem, %40’ın altındaki bağıl nemde bile yapılabiliyor.

Havadan su üreten malzeme (MOF)

Metal organik yapı (MOF) olarak adlandırılan malzeme, herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymadan, 24 saatte 0.2 litre su üretebiliyor. Üretim sırasında neredeyse hiç maliyet olmaması ve düşük nem değerlerinde bile su üretebiliyor olması, malzemenin içme suyuna ulaşımın zor olduğu bölgeler için kullanılmasını mümkün hale getiriyor.

Scottsdale’de yapılan testlerde, gün içinde yüzde 40 nem geceleri ise yüzde 8 nem oranında her bir kilogram malzeme 0.2 litre su üretebildi. Bu testleri MOF-801 ile yapan ekip, MOF-303 ile testlerini sürdürmeyi planlıyor. MOF-303’ün MOF-801’e kıyasla 150 kat daha ucuz olduğu ve 2 kat daha verimli olacağı belirtiliyor. MOF-303 ile yapılan ön testlerde, günde 400 milimetre yani 3 bardak su üretilebildi.

Çölde su üretme

Cihaz Mojave Çölü’nde 3 gün boyunca test edildi. Çok düşük nem ortamında bile su üretebilen makine Mojave çölünde %7’lik nem oranında bile su üretti. kilogram malzeme başına 0,7 litre su üretti ve en kurak günlerde bile son derece düşük bağıl nemi olan havadan 200 mL su çekmeyi başardı.

Hedef ise günde 20.000 litre su üretmek olan bilim insanları bu şekilde dünyanın susuzluk ihtiyacını gidermeyi hedefliyor.

 

Kaynak :https:/www.webtekno.com/colde-su-ureten-cihaz-h75051.html/

Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

 

 

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.