Göbeklitepenin kardeşi: Karahan Tepe

Göbekli Tepe´deki gibi yapılarıyla dikkat çeken Şanlıurfa Karahan Tepe 'de arkeolojik kazılar başlıyor. Çalışmalara Prof. Dr. Necmi Karul başkanlık edecek.

0
1267

Göbekli Tepe´deki gibi yapılarıyla dikkat çeken Şanlıurfa Karahan Tepe ‘de arkeolojik kazılar başlıyor. Çalışmalara Prof. Dr. Necmi Karul başkanlık edecek.

Şanlıurfa Haliliye ilçesinin Kargalı köyünde bulunan ve Göbekli Tepe’nin kardeşi olarak yorumlanan Karahan Tepe’de arkeolojik kazılara başlanıyor.

 

1997 yılında keşfedilen ve yapı itibariyle Göbekli Tepe gibi bir tepede bulunan Karahan Tepe’de arkeoloji dünyası adına heyecan verici adım atıldı. Yaklaşık – metre derinliğinde dikilitaş kült yapılarının olduğu tahmin edilen bölgede tarihi Neolitik Dönemin ilk aşamalarına götürecek çalışmalar başlatılması için yetkililer bir araya geldi. Şanlıurfa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Haliliye Belediyesi ile Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. tarafından desteklenecek kazı çalışmaları için dün itibariyle başlanmasına karar verildi.

İstanbul Üniversitesi Tarih Öncesi Arkeolojisi Anabilim Dalı tarafından yürütülecek çalışmalara Prof. Dr. Necmi Karul’un başkanlık edeceği öğrenilirken; Şanlıurfa İl Kültür Müdürlüğü ve Arkeoloji Müzesi tarafından da çalışmanın koordinasyonun sağlanacağı belirtildi.Aynı zamanda Göbekli Tepe Bilimsel Danışma ve Eşgüdüm Komisyonu üyesi Prof. Dr. Karul, çalışmaların eylül ayı itibariyle başlayacağını dile getirdi.

Karahan Tepe Göbekli Tepe’den bildiğimiz, günümüzden yaklaşık 12 bin yıl öncesi Neolitik Dönemin ilk aşamalarına tarihleniyor. Önceki yıllarda yapılan yüzey taramaları ve jeomanyetik ölçümler burada da içinde dikilitaşlar bulunan çok sayıda yapının varlığını kanıtlıyor. İnşası M.Ö. 10 bin yıla Karahan Tepe, devasa T biçimli dikilitaşları ile aynı Göbekli Tepe gibi birçok gizem barındırıyor. Arkeoloji dünyasında heyecan yaratacak kazı çalışmaları ile Göbekli Tepe ile çağdaş bir yerleşim yerinden yeni arkeolojik bilgi akışının olması Şanlıurfa’nın tarih öncesi kültürleri ile gündemde kalmasına önemli katkı sağlayacak.

İstiklal Mücadelemizin başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve veren tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor,

30 Ağustos Zafer Bayramınızı Kutluyorum.

Göbekli Tepe’ye benzerliğiyle dikkat çeken Karahan Tepe’de arkeolojik kazılar başlıyor başlıklı yazı aktuelarkeoloji.com.tr internet sayfasında 29 Ağustos 2019 tarihinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen; Mimar Aynur Duysak

LinkedIn; https://www.linkedin.com/in/aynur-duysak-4b0014151/

@duysakaynur

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.