Önceki makalede helikopter uygulamalı betonu ve derz kesimini anlatmıştım. Şimdi ise betonu koruyacak olan derz dolgusundan bahsedeceğim.

Derz kesimini daha detaylı olarak anlatacak olursak, derz kesimi burumuş betondaki sıcaklık değişiminden dolayı oluşabilecek kılcal çatlakları durdurmak için yapılan bir uygulamadır. Daha basit olarak anlatırsak betonda oluşabilecek çatlaklar ilerleyerek o kesimde durur ve böylece çatlakların ilerlemesi engellenmiş olur.

Derz kesiminin yaklaşık derinliği 8-10 cm arası olur ve genişliği 0.5 cm kadar olur. Haliyle içine yağışlı havalar ile içine su doluyor. Sert havalarda ise bu buz oluyor. Buz oluşunca genişlediği için betonda patlamalara yol açabiliyor. Bu yüzden silikona benzeyen ismi mastik olarak anılan bir malzeme ile derzin içi doldurulduğunda içine su girme olasılığı kalmıyor ve bu sayede betonun görsel güzelliği ve ömrü artıyor.

Derz kesİĞinin içine dokdurulan malzeme tüp mastik ve sosis mastik olMak üzEre ikiye ayrılır. İkiside tabanca ile uyguLanır ve içindeki malzeme aynı Tek fark ise uygulaNma şeklidir.

bütün yapı marketlerden rahatlıkla bulunabilir.

Derz dolgu basit gibi görünse bile betonun korunması bakımından en önemli faktörlerden birisidir.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.