Dünya Yeşil Bina Haftası

Dünya Yeşil Bina Haftası (23-29 Eylül 2019), hepimizi daha yeşil binalar sunmaya motive eden ve güçlendiren yıllık bir kampanyadır.

0
655

Dünya Yeşil Bina Haftası (23-29 Eylül 2019), hepimizi daha yeşil binalar sunmaya motive eden ve güçlendiren yıllık bir kampanyadır.

Dünya Yeşil Bina Haftasında #Buildinglife etiketiyle tüm dünyada daha yeşil, sağlıklı ve iklim koşullarına dayanıklı bir yapı yaratmayı amaçlayan ve bununla birlikte daha geniş kitlelere ulaşmayı amaç edinen bir kampanyadır.

Bu yıl ki kampanya, bir binanın yaşam döngüsünün tüm aşamalarından kaynaklanan karbon emisyonları konusunda daha fazla farkındalık yaratmayı ve bu nedenle binalardan kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik yeni uygulamaları ve yeni düşünme yöntemlerini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Küresel enerji kaynaklı karbon emisyonlarının %39’unu bina ve inşaatlar oluşturmaktadır. Bu emisyonların %28’i yapıyı kullanım aşamasından, %11’i inşaat sürecinde ve malzemesinde salınan karbonu ifade eden somutlaştırılmış karbon emisyonlarına bağlanıyor.

Bugüne kadar, bina ve inşaat sektörünün odağı operasyonel emisyonlar ve binaların gerçekte kullanımda olmaları üzerine olmuştur.

Bununla birlikte, küresel ısınmayı 1.5 derecenin altında tutmak için 2050 yılına kadar tamamen karbondan arınmak için, inşaat ve inşaat sektörü aynı zamanda tüm bina yaşam döngüsünden gelen somut emisyonlarla mücadele etmelidir.

Bu nedenle, bu Dünya Yeşil Bina Haftası’nda, Dünya Yeşil Bina Merkezi tüm bina ve inşaat sektörü tedarik zincirini dekarbonize etmeye çağırıyor.

WorldGBC, Konseyleri ve ortakları ağıyla birlikte, somutlaştırılmış karbon emisyonlarına ve küresel bina ve inşaat sektörü genelinde tam kirliliği gidermek için gerekli sistemik değişikliklere odaklanan bir ‘ eylem çağrısı ‘ raporu geliştiriyor.

Raporun amaçları:

  • Genel olarak kabul görmüş ‘sıfır karbon’ tanımını oluşturmak.
  • Sıfır karbonlu binalara ulaşma hedefleri için global olarak iletişime geçmek ve tarih belirlemek
  • Sıfır karbonlu bina değişimini teşvik etmek için gönüllü ve politik düzeyde küresel bir çerçeve belirlemek.
  • Bu hedeflerin, son teslim tarihlerini ve uygulanabilirliğini açıklamak, göstermek.
  • Genel olarak, karbon azaltılmalarını oluşturmak için piyasa talebini ve teşvikini oluşturmak amacıyla, sıfır karbonun değeri ve önemi hakkında söyleşi oluşturmak.

Rapor Eylül 2019’da Dünya Yeşil Bina Haftasında yayınlanacaktır.

Dünya Yeşil Bina Haftası ” başlıklı haber www.worldgbc.org sitesinde yayınlamıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. (stu) Büşra Kurt
e-posta: busra.beu10@gmail.com

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.