Dünyanın En İlginç Otoyolu: Hanshin Otoyolu

Hanshin Expressway (Osaka,Kobe ve Kyoto) Japonya’yı çevreleyen 1962 yılında yapılan, 239.3 km uzunluğunda bir otoyol ağıdır. Gate Tower Gökdelen içerisinden geçerek diğer otoyollarından ayrışır.

0
996

Hanshin Otoyolu (Osaka, Kobe ve Kyoto) Japonya’yı çevreleyen 1962 yılında yapılan, 239.3 km uzunluğunda bir otoyol ağıdır. Otoyolunun en ünlü özelliği ise doğrudan bir binanın üç katından geçen bir bölüme sahip olmasıdır.

1980 Yılında Planlama Yapılmıştır

Hanshin Otoyolu ‘nda, 1980 yılında Osoka’nın Fukushima-ku bölgesinde bozulmakta olan bir alanının iyileştirilmesi için planlama yapılmıştır. Proje onaylanmasına rağmen büyük bir sorunla karşılaşılmıştır; Gate Tower. Hanshin Expressway’in büyük bir uzantısı önceden alınmıştır ve Gate Tower binası yeniden plan rotası oluşturulmasına neden olmuştur. Yerel mülk sahipleriyle beş yıl boyunca müzakere edilmiştir. Ardından bütçeyi reddetmişlerdir.

Bazı Yasalarda Değişikliğe Neden Olmuştur

Proje, aynı alanda karayolları ve binaların birleşik gelişimini sağlamak için şehir ve otoyol planlama yasalarında bir değişikliğe neden olmuş; özellikle 16 katlı bir ofis binasından geçmesi gereken bir yolun gerisinde kaldığında bazı yenilikçi düşüncelere ihtiyaç duyuyordu.

Hem Araç Geçiyor, Hem Ofis Çalışıyor

Gate Tower Binası’nın 5-7 inci katları mülk sahipleri ile uzlaşma sağlanarak, Hanshin Otoyolu ‘nun geçmesi için kiralanmıştır. Bu binanın içinden otoyolu geçirerek binanın cephesini tamamlayan sütunlar üzerine otoyol oturtulmuştur. Ses yalıtımlı duvarlar ve döşemeler yapılarak binada çalışanların araç akışı sağlandığında herhangi bir titreşime ve gürültüye maruz kalmadan güvenle çalışmaları sağlanmıştır.

Otoyol Katlarında ”Hanshin Expressway” Anonsu

Binanın zemin katına giren ziyaretçiler, 1 ila 4 ve daha sonra 8 ila 16 numaralı katlarla işaretlenmiş asansörü göreceklerdir. Aradaki katlar sadece “Hanshin Expressway” diyor ve doğal olarak erişilemiyor. Binada asansörler dış kısımlara yapılmış 4. kattan direkt 8. kata ulaşım sağlanmıştır.

Bir Ağız Gibi Açılıyor

Gate Tower Building Hanshin Expressway’den çıkan trafiği serbest bırakmak için bir ağız gibi açılıyor. Fütüristik görünümlü ve yüksek artışlar yaratma konusundaki tüm klasik kavramlara karşı, Gate Tower Building, aslında Japon hükümeti ile 19. yüzyılın ortalarında toprak üzerinde bir iddiada bulunan toprak sahipleri arasındaki uzlaşmanın bir sonucudur.

Dünya da ilk defa bir bina ve bir otoyol birleştirilmiş ve olağanüstü bir görünüm ile inşaat dünyasına örnek oluşturmuştur.

 

Bu haber Büşra Arslan tarafından www.insaatgundemi.comsitesinde ve www.atlasobscura.com sitesinde yayınlanmıştır

Düzenleyen: İnş. Müh. Hazal Çebi

E-posta: cebiihazall@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.