EPDK, Elektrik Şirketlerini Çarptı

EPDK, 25 “toptan elektrik” ve “perakende satış” şirketinin Nisan, Mayıs, Haziran aylarında yeni abonelerle elektrik satışını yasakladı.

EPDK

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2021 yılı için elektrikte “serbest tüketici limiti” ni 1.200 kilovatsaat olarak belirledi. Bu kararla, aylık faturası 75,11 lira veya üzerinde olan aboneler, serbest tüketici olarak elektriğini ikili anlaşma yoluyla alabilecek.

Serbest tüketiciler, il sınırlaması olmaksızın elektrik satın alacağı tedarikçiyi ya da üretici şirketi seçebiliyor. Abone, söz konusu şirketle önce pazarlık, ardından da ikili anlaşma yapıyor. Görece daha düşük bir fiyattan kullanacağı elektriği satın alabiliyor.

Yeni belirlenen limitle, Türkiye’de 2.7 milyon abone daha serbest tüketici olma olanağına kavuştu. Böylece, toplam serbest tüketici sayısı 23.5 milyona çıktı.

MİLYONLARCA DOLARLIK DEV PAZAR

Türkiye’de, çok sayıda toptan satış şirketi ikili anlaşma yoluyla serbest tüketicilere elektrik satıyor. Bunların yanı sıra şehir içi elektrik dağıtım şirketlerinin “kardeş” kuruluşları perakende şirketler de serbest tüketicilere ikili anlaşma yoluyla elektrik satabiliyor.

Bu pazar, zaman zaman mevzuat ihlalleri ve abonelere yönelik istismarla gündeme geliyor.

EPDK, ELEKTRİK ŞİRKETLERİNİ ÇARPTI

EPDK, bu alanda faaliyet gösteren bazı şirketlere yönelik önemli bir karar aldı. Kurum, aralarında Türkiye’nin önde gelen büyük holdinglerinin çatısı altında faaliyet gösterenlerin de bulunduğu 25 dolayında toptan ve perakende elektrik satış şirketinin, Nisan-Mayıs-Haziran aylarında abonelerle “ikili anlaşma” yapmasını, bu yolla “serbest tüketici” lere elektrik satışını yasakladı.

YENİ ABONE ALAMAYACAKLAR

Kaynaklardan alınan bilgilere göre, “Serbest tüketicinin portföylerinden çıkışını ve yeni tedarikçisinin portföyüne geçişi mevzuata aykırı olarak engelleniyor. Bazı şirketlerin de zamanında belgeleri sunmamaları yaptırımda etkili oldu. Söz konusu şirketler, bu ve benzeri mevzuat hükümlerine aykırılıklar nedeniyle Nisan-Haziran fatura döneminde ikili anlaşmalar kapsamında yeni tüketici kaydedemeyecekler” açıklaması yapıldı.

Kaynaklar, bu şirketlerin portföylerindeki abonelere elektrik satışı yapabileceğine işaret etti. Bu abonelere, elektrik tedarikinde bir sorun yaşanmayacağını kaydetti.

“EPDK, Elektrik Şirketlerini Çarptı” başlıklı içerik “haberturk.com” sitesi tarafından yayınlanmış olup tarafımca düzenlenmiştir.

Düzenleyen: “Yük. Elektrik Elektronik Müh. Serdar DURMUŞ”

Twitter: serdardurmus92

İnstagram: _serdardurmus_

LinkedIn: serdardurmus92

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikNükleer Enerji Santralleri
Sonraki İçerikİMO’dan Merkezi Online Seminer
Yük. Elektrik Elektronik Müh. Serdar DURMUŞ
1992 yılında Malatya' da doğdu. 2010 yılında Dumlupınar Lisesi' nden mezun olduktan sonra 2011 de elektrik elektronik mühendisliğini kazandı. Üniversitede güneş enerjisi santralleri üzerine çalışmalar yaptı. 2015 yılında mezun olup iş hayatına atıldı Biraz deneyim edindikten sonra 2016 yılında işten ayrıldı. Aynı yıl içinde Mersin Üniversitesi’ nin inşaat teknolojisi bölümünü kazandı. Hem okuyup hem de şantiye şefliği yaptı. Bunlara devam ederken kendi alanından kopmamak için elektrik ve elektronik mühendisliğinde tezsiz yüksek lisans yapmak için Mersin Üniversitesine kayıt yaptırdı. 2018 yılında inşaat teknolojisi bölümünü bitirince çalıştığı işten ayrıldı. Yüksek lisansı devam ederken güneş enerjisi sektöründe çalışmaya başladı. 2019 yılında yüksek lisansını bitirdikten sonra askerliğini yaptı. Döndükten sonra aynı iş yerinde devam etti. 2021 yılının ilk günlerinde kendi işini kurmak için ayrıldı. Güneş enerjisi sistemleri üzerine çalışmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.