Etna yanardağı patladı!

İtalya'da Sicilya Adası'nın doğu kıyısında, Messina ve Katanya’ya yakın yer alan Etna Yanardağı, 2020’nin Aralık ayından sonra ilk kez yeniden harekete geçerek patladı. Uçak seferlerini de bu durumdan etkilendi.

0
649

İtalya’da Sicilya Adası’nın doğu kıyısında, Messina ve Katanya’ya yakın yer alan Etna Yanardağı, 2020’nin Aralık ayından sonra ilk kez yeniden harekete geçerek patladı. Uçak seferleri de bu durumdan etkilendi.

En öfkeli yanardağ: ETNA

Sicilya’nın doğu kıyısında, Messina ve Katanya’ya yakın aktif bir yanardağ olan Etna Yanardağı, Avrupa’nın en yüksek ve en aktif yanardağı olarak kabul ediliyor. Şu anki yüksekliği 3.326 m olan yanardağ, 1865’teki yüksekliğine göre 21,6 m daha alçaktır. Bu yükseklik, zirvedeki patlamalara göre de değişiklik gösteriyor. 1190 km² alan kaplayan ve taban çevresi 140 km’ye varan Etna Yanardağı, İtalya’da Alplerin güneyindeki en büyük dağ olarak yer alıyor. Yüksekliği, en yakın rakibi Vezüv’ün 3 katı, Stromboli’nin ise 3,5 katı kadar olan Etna Yanardağı, 2013’te Dünya Mirası ilan edildi.

3 bin 300 metreden külleri göründü!

3 bin 330 metre yüksekliğindeki yanardağın külleri gökyüzünü aydınlattı. Yanardağın lav püskürtmesi sebebiyle Katanya havaalanının faaliyetlerinde de kısıtlamaya gidildi. Havaalanının iki sektörü kapatılırken, bir saatte 4 uçağın iniş yapmasına izin verileceği, gidiş seferlerinde sınırlandırma olmayacağı ancak rötarların olabileceği belirtildi.

İtalyan haber ajansı ANSA’nın haberine göre, yanardağın magmatik kanallarındaki iç hareketlilik nedeniyle lav püskürttüğü ve dağdaki volkanik faaliyetlerin Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) tarafından izlendiği bildirildi. Ayrıca son püskürtmeler sebebiyle, Etnave civarında 3,3 büyüklüğünde bir volkanik depremin kaydedildiği ifade edildi.

Kaynak: Sicilya Adasında Bulunan Etna Yanardağı Patladı’ başlıklı haber 19.01.2020 tarihinde onedio sitesinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL


e-posta:
tarik_amil12@hotmail.com

 

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.