Yık-yap kentsel dönüşüm değildir!

İzmir Milletvekili Necip Nasır, ‘Yık-yap sistemi kentsel dönüşüm değil, bina yenilemedir” dedi. işte İzmir Milletvekili Necip Nasır’ın kentsel dönüşüm hakkındaki açıklamaları...

0
581

İzmir Milletvekili Necip Nasır, ‘Yık-yap sistemi kentsel dönüşüm değil, bina yenilemedir” dedi. işte İzmir Milletvekili Necip Nasır’ın kentsel dönüşüm hakkındaki açıklamaları…

Bunun adı kentsel dönüşüm değil

İzmir Milletvekili Necip Nasır kentsel dönüşüme dair açıklamalarda bulundu. Doğru planlama yapılmadığı için İzmir’de yeni arsa üretilmediğinin de altını çizen Necip Nasır, “Bu da müteahhitleri kentsel dönüşüm adı altında yık-yap sistemine yönlendiriyor. Ancak bu kentsel dönüşüm değil, bina yenilemedir” dedi.

Doğal afetlere karşı hazır olmalıyız

Türkiye’nin jeolojik ve coğrafi konumu nedeniyle doğal afet riski taşıyan bir konumda bulunduğuna dikkat çeken İzmir Milletvekili Necip Nasır, ‘Doğal afetlere karşı önceden hazırlıklı olmalıyız’ mesajı verirken, İzmir’in yapı stoğunun yalnızca yüzde 30’unun sağlam olduğunu belirtti. “Kentteki yapıların yüzde 70’i sorunlu. Bir an önce dönüşüm gerçekleşmeli” diyen Nasır, şu ifadeleri kullandı: “Şimdi daha büyük bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. Depreme dayanıklı olmayan yapı stoğu artık daha fazla tehlike arz ediyor. Bu nedenle konut alırken binanın betonarmesine, yapı denetimine ve diğer teknik özelliklerine de dikkat etmeliyiz.”

Üzerimize düşen görevleri yapmaya hazırız’

İzmir ile ilgili yapılabilecek bütün çalışmaların hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Vekil Necip Nasır, “İzmir’de kent merkezinden geçen 17 adet fay hattı var. Deprem, siyaset üstü bir konudur. İşbirliği içerisinde çalışılmalıdır. Ancak konunun aktörlerinin de yasal sorumluluk sınırları içerisinde üzerlerine düşen görevleri yapmaları gerekir. Depremden sonra yaşanacak acılara suçlu aramanın hiç bir faydası olmayacaktır. Üzerimize düşen her türlü göreve hazırız” dedi.

kaynak:Yık- yap sistemi kentsel dönüşüm değil bina yenilemedir’ başlıklı yazı 21 ocak 2021 tarihinde inşaatnoktası sitesinde yayınlanmıştır.

düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

 

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.