5/1/2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa fiyat farkı verilmesi, fesih ve işin devrine ilişkin geçici madde eklenmesi için TASLAK metin hazırlandı.

İlave Fiyat Farkı Verilecek

30/6/2018 tarihinden önce 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında Türk Lirası üzerinden ihalesi yapılarak sözleşmeye bağlanan ve bu maddenin yürürlüğe gireceği tarih itibariyle devam eden mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinde , 30/6/2018 tarihinden başlayarak bu maddenin yürürlüğe gireceği tarihi izleyen 180. günün sonuna kadar mal alımlarını kapsamında teslim edilen ürünler ile hizmet alımları ve yapım işlerinde kullanılan malzemelerin fiyatlarında beklenmeyen artışlar meydana gelmesi nedeniyle, ihale dokümanında fiyat farkı verilmesine ilişkin hüküm bulunup bulunmadığına bakılmaksızın sözleşme sürelerinin uzatılmasına ve ilave fiyat farkı verilmesine ilişkin esas ve usullerin tespit etmeye Kurumun teklifi üzerine Cumhurbaşkanı yetkili olacaktır.

Sözleşmeler Devredilebilecek veya Feshedilebilecek

Bu maddenin yürürlüğe gireceği tarihten sonraki 60 günlük süre içerisinde yüklenicinin yazılı başvurusu ve idarenin onayına bağlı olarak Kamu İhale Kanunundaki kısıtlamalar ve müeyyidelere tabi olmaksızın sözleşmeler devredilebilecek veya feshedilebilecek.

Bu maddenin eklenmesine gerekçe olarak, beklenmeyen fiyat artışları dolayısıyla ülkemizin kalkınması için çok önemli olan büyük projelerin ve kamu hizmetlerinin aksamaması gösterilmiştir. Bu amaçla mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinde belirli malzeme ve ürünler için ek fiyat farkı verilmesi, sözleşme sürelerinin uzatılması, yüklenicilere idare onayına bağlı olarak fesih ya da devir hakkı verilecektir.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

27 YORUMLAR

 1. Slm. İyice arap saçına döndü bu iş. Fiyat farkı verilecekse en kısa zamanda verilsin ki insanların işi çözülsün. Vermeyeceklersede açıklama yapsınlar verilmeyecek diye ve bu kadar insanda napacağını bilsin ona göre. Bıktık vallahi ya.

 2. Mecliste görüşlüyor ise , yetkili organlara fiyat farkının tasfiye ve devir kadar önemli olduğunu, bir çok firmanın bu umutla zarar ederek işlerini tamamlama aşamasına geldiğini ve tasfiyenin bu durumda olanlar için işe yaramayacağını anlatacak bir kimse yokmu?

 3. İlave fiyat farkı İçin Haziran 2018 tarihinde resmî gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren kanun maddesi ile , KİK tarafından hazırlanan teklif üzerine Cumhurbaşkanı onaylar ve yürürlüğe girer deniliyor.
  KİK de ilave fiyat farkı çalışması var mı?

 4. Yüksel bey
  Tüm müteahhitler nasıl bir araya gelebilir.
  Birlik temsilcileri konu hakkında çalışma yaparak müteahhitleri toplantıya çağırsa belki kamuoyu oluşur.

 5. Yüksel bey
  Tüm müteahhitler nasıl bir araya gelebilir.
  Birlik temsilcileri konu hakkında çalışma yaparak müteahhitleri toplantıya çağırsa belki kamuoyu oluşur.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.