Gayrimenkul Sektörüne Format Atacağız !

Sektöre hem yön veren hem de rekabet edilebilir bir ortam oluşturmaya çalışan derneklerden biri olan Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, “Gayrimenkul 4.0’ı gündeme getirip sektöre format atacağız” diyor.

0
2081

Ekonomist Dergisi’nden Levent Gökmen Demirciler’in haberine göre,Gayrimenkul sektörü, aynı segmentte geliştirilen çok sayıda projenin birbirleriyle rekabet etmesi, kredi faiz oranlarının yüksekliği gibi nedenlerle zor günler geçiriyor. Türkiye’nin bölgesindeki savaş ortamı, terör olayları gibi nedenlerle yabancıya satışlar da durağanlaştı. Bu yılı geçen yılla aynı miktarda yani 1,5 milyon adetlik konut satışıyla kapatmayı hedefleyen sektör, kentsel dönüşüm ve yabancıya satış konularında yapılacak yeni düzenlemeleri bekliyor.

1-) Gayrimenkul sektörünün içinde bulunduğu durgun dönemden kurtulması için nelere ihtiyaç var?

Üretilen proje sayılarının artması, konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği sektörü zorluyor. Ürün çeşitlemesine gidilebilir. Öğrenci evleri, yaşlı evleri gibi yurtdışındakine benzer farklı konseptler ülkemizde de yapılmalı. Bunun ilk örneklerini görüyoruz, önümüzdeki dönemde daha da artacaktır.

2-) GYODER olarak sektörün gelişimine yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

GYODER olarak 2000 yılından bu yana sektörde ilk ve tek olan Gayrimenkul Zirvesi’ni düzenliyoruz. Gayrimenkul sektörünü bir araya getiren en önemli platformlardan biri haline gelen bu zirvede sektörün gelecek vizyonunu belirliyoruz. Bu yıl 17 Nisan’da Dokuzuncu GYODER Gayrimenkul Zirvesi’nde Gayrimenkul 4.0’ı konuşup sektöre format atacağız. Türkiye’de gayrimenkul sektörünün dünyayla rekabet eden, bazı yerlerde önde giden bir şekilde konumlanmasını planlıyoruz. Türkiye dünyanın neresinde ve nereye gitmeli gibi konuları tartışacağız.

3-) Sektörün heyecanla beklediği kentsel dönüşüm ve yabancıya satış konularını içeren yeni düzenlemeler konusunda gelişme var mı?

Sektörün önünü açmak için 15 maddelik bir paket hazırlandı. Mayıs ayı gibi Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çıkarılması bekleniyor. Bu pakette kentsel dönüşümden yabancıya satışa kadar pek çok konuda düzenlemeler olacak. Kentsel dönüşümün hızlanması için bu düzenlemeler önemli. Ayrıca 1 milyon dolarlık alım yapan yabancılara vatandaşlık verilmesi uygulamasında fiyatın 300 bin dolara çekilmesi gündemde.

4-) Bu sınırın 300 bin dolara çekilmesi yabancıya satışı artırır mı sizce?

Bu yeni düzenleme yabancı yatırımcının yatırımını çeşitlendirmesi bakımından önemli.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.