Hatay’da EXPO 2021 hazırlıkları devam ediyor

EXPO 2021 için "Medeniyetler Bahçesi" temasıyla ev sahipliği yapacak olan Hatay'da hazırlıklar devam ediyor.

0
576
expo 21 hatay

EXPO 2021 için “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla ev sahipliği yapacak olan Hatay’da hazırlıklar devam ediyor.

EXPO 2021 Hatay’da endemik ve tıbbi aromatik bitkilerle hazırlanacak botanik bahçelerinde, kentin yöresel lezzetleri, tarihi ve kültürel değerleri tanıtılacak. EXPO için gelecek yerli ve yabancı turistler, hazırlanacak botanik bahçelerinde hem gastronomi kentinin lezzetlerini tadabilecek hem de tarihi ve kültürel değerlerini tanımış olacak.

expo 21 hatay

EXPO için çalışmaların aralıksız sürdüğünü söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Birisi İskenderun’da Karağaç bölgesinde, diğeri de Antakya ve Defne’nin üzerinde bulunan 250 dekarlık bir alan. Karağaç’taki alanımızın gastronomi bölümündeki çalışmaların yüzde 50’si, normal inşaatın da yüzde 70’i tamamlandı. Antakya bölgesinde ise inşaatın yüzde 60’ını bitirmiş durumdayız ve aralık ayında bitirmeyi planlıyoruz. Çalışmaların zarar vermeyeceği alanlarda fidanlarımızın dikilmesiyle yeşil alan çalışmalarımız da başlamış oldu.”

1 Nisan 2021’de kent EXPO’ya hazır olacak

EXPO bahçesinde tıbbi aromatik, endemik ve laboratuvar bitkilerinin de yer alacağını söyleyen Savaş, “Bu bahçede 300 civarı Hatay’a ait endemik bitkiler olmak üzere 2 bin civarında bitkimiz olacak. 6 aylık EXPO sürecinden sonra da burası hayatta kalsın, 7’den 70’e insanlar buraya ticarete, eğitime, eğlenceye, kültürel faaliyetlere gitsinler diye EXPO’nun içini doldurduk. Antakya’daki alanda bir gastronomi köyümüz, yanında da 2 doğal sebze üretme yerimiz olacak. Buradaki organik olacak olan ürünler, gastronomi mutfağında pişirilecek. Bu alan aynı zamanda 3 bin 500 kişilik amfi tiyatroya sahip. Hatay’daki 13 medeniyeti tasvir eden mozaik çalışması ve Uğur Mumcu Meydanı’ndan çıkartmış olduğumuz 5. yüzyıla ait bir kilise ve kalıntılarının olduğu arkeoparkımız da olacak.”

expo 21

Savaş, bu alanlarda ülke ve şehirlerin bahçelerinin de yer alacağını anlatarak: ” Her yaştan insanımızın eğleneceği bir de eğlence yerimiz var. EXPO alanlarında isteyen gelip kültürel faaliyet yapacak, isteyen botanik bahçelerini gezecek, isteyen diğer il ve ülkelerin bahçelerini gezecek, yemek yiyecek, tarihi değerlerimizi görecek.” ifadelerini kullandı.

“Bu alanlar 6 ay sonrasında da açık olacak”

“Bu alanlar 6 ay sonrasında da açık olacak ve kentin turizmine, ticaretine, tanıtımına katkı sağlamaya devam edecek “
Karaağaç bölgesinde ise en az 36-37 şehir mutfağı ve bahçe hazırlanacağını kaydeden Savaş, “Mutfaklarda, UNESCO tarafından tescillenmiş şehirlerin yemekleri yer alacak ve yaklaşık 6 ay boyunca insanlar istediği ülkenin istediği şehrinin yemeklerini yiyebilecek. Türk insanının da bu yemekleri öğrenmesini, daha sonrasında da istediği ülkenin lezzetlerini tatmasını istiyoruz. Hatay’a gelen misafirlerimizi bir gün İskenderun, bir gün de Antakya bölgesinde ağırlayıp Hatay’ın lezzetine varmalarını sağlamış olacağız. 6 ay sonrasında da açık olacak bu alanlar kentin ticaretine, turizmine, tanıtımına katkı sağlamaya devam etmiş olacak.”

Daha fazla bilgi ve ayrıntı için: EXPO’21 HATAY

Hatay’da EXPO 2021 Hazırlıkları Sürüyor” başlıklı haber yapı.com adresinde 18 haziran 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal Gezer

e-posta: nihalgezer11@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.