İklim ve Ekosistem çalışmaları yapan Crowther laboratuvarları 520 büyük şehirde ileriki 30 yılda yaşanması muhtemel iklim değişikliklerini, BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli verilerin doğrultusunda araştırdı.

İklim değişikliği ve ekosistem üzerinde çalışma yapan bilim insanları gelecek 30 yılda çeşitli şehirler arasında iklim değişikliği öngörüsünde bulundu. Özelikle Londra’nın bugünkü Barselona’ya , Seattle’nin San Francisco’ya Milano’nun Dallas’a benzeyeceğini söylediler.

2050’ye kadar 520 kentte değişiklik olacak;

Sciencealert’in haberine göre, bilim insanları, 2050’ye kadar dünya şehirlerinin dörtte üçünden fazlasında iklim ve ekosistemlerinin yeniden şekilleneceğini, en az yüzde 20’sinin, bugün dünya üzerinde herhangi bir yerde örneği olmayan iklim farklılıklarıyla karşı karşıya kalacağını söyledi.

“İyimser” olarak nitelendirilen bu çalışmada verilerin, 2050’ye kadar 520 kentten yüzde 77’sinde “iklim koşullarında değişimin” yaşanacağı, en az yüzde 20’sinde bugün dünya üzerinde herhangi bir yerde görülmeyen iklim şartlarıyla karşı karşıya kalınacağı öngörüldü.

Türkiye’de ilkim ve ekosistem değişikliği ve önlemler;

Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM Sıfır Atık Yönetmeliği‘ne ilişkin yaptığı açıklamaları şöyleydi;

Dünyaya örnek olacak bir adım attık;

2100 yılında denizlerdeki su seviyesinin 5 metre kadar yükseleceğinin beklendiğine işaret ederek, “Bu kötü senaryo gerçekleşirse, birçok adanın sular altında kalması, pek çok yerel kültürün yok olması ve buna bağlı olarak iklim göçü meydana gelmesi öngörülüyor. Yani, dünyada yaşayan insan nüfusunun üçte biri küresel ısınmadan etkilenecek gibi gözüküyor. ”

Farklı canlı türlerine rastlanıyor;

Bakan Kurum, Türkiye’de iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgeler arasında Akdeniz’in olduğunu söyledi. Türkiye’deki kıyılarda yapılan ölçümlerde yıllık olarak deniz seviyemiz 6 mm civarında yükseldiğini ve her sene deniz sıcaklığının arttığını belirtti.

Deniz çayırlarının yok olduğunu, Akdeniz’in çölleştiğini bu şekilde tropikal canlı türlerinin Kızıldeniz üzerinden kıyılarımızı geldiğini ve daha önce Türkiye’de bulunmayan Balon ve Aslan gibi istilacı balıklara rastlandığını açıkladı.

Son dönemlerde yaşanan yangınlara da değinen Kurum, sıcaklıkların artmasıyla oluşan yangınlar ve iklim değişikliklerine önlemeler alınmazsa 2100 yılına kadar İç Anadolu bölgesinde  kuraklığın artacağını ve tarım ürünü çeşitliliğinin azalacağını vurguladı.

Kaynak: Dünya kentlerinin iklimleri 2050’ye kadar yeniden şekillenecek’ adlı haber 11/07/2019 tarihinde AA tarafından yayınlanmıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.