Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yapı kayıt belgesi verilmesine ilişkin düzenleme detayları yer aldı. Geçici bir madde ile yapılan düzenleme kapsamında ilave yapı kayıt belgesi bedeli ödenmesinin gerekmesi durumunda ödenecek tutarlar belirlendi. İşte Resmi Gazete’de yayımlanan kararın detayları.

8 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete’de ilave yapı kayıt belgesi verilmesine ilişkin yeni düzenleme detayları yer aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yürüteceği düzenlemeler kapsamında, 2020 yılından sonra yapılacak güncellemelerde ilave yapı kayıt belgesi bedeli ödenmesinin gerekmesi durumunda uygulanacak hükümler belirtildi.

İlave Yapı Kayıt Belgesi Bedeli Verilmesine Dair Düzenleme

08 Mayıs 2020 Tarihli ve 31121 Sayılı Resmi Gazete’de yer alan düzenlemesinde 1 Ocak 2020 tarihinden sonra yapılacak güncellemelerde uygulanacak ücret tutarı ilan edildi.

Resmi Gazete‘de yayımlanan karara göre; Alınan Yapı Kayıt Belgelerinde 1/1/2020 tarihinden itibaren yapılacak güncellemelerde ilave yapı kayıt belgesi bedeli ödenmesinin gerekmesi durumunda, ödenmesi gereken ilave bedel, eksik yatırılan meblağın yapı kayıt belgesi bedelinin ilk yatırıldığı tarihten 31/12/2019 tarihine kadar her ay için % 2 oranında artırılması ve 1/1/2020 tarihinden itibaren ise yasal faiz işletilmesi suretiyle hesaplanır, hükmü geçerli olacak. Yapı Kayıt Belgesine ilişkin düzenleme Sayıştay görüşü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlandı.

Resmi Gazete Kararı

Bu haber 8 Mayıs 2020 tarihinde www.emlak365.com sitesinde yayımlanmıştır.

Kaynak: www.resmigazete.gov.tr,

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal GEZER

e-mail: nihalgezer11@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.