Merhaba arkadaşlar,

Sizlere bu makalemizde iş programının tanımından ve çeşitlerinden bahsedeceğiz.

İş Programı her türlü iş veya proje üzerinde olabilecek en uygun zaman ve maliyetle gerçekleştirilebilmesi amacıyla yapılan analiz çalışmasıdır. İşin veya projenin başlangıcı ile bitiş zamanı arasında yapılması muhtemel her türlü işlemin önceden tahmin edilip bir öngörü raporu hazırlamak ve doğabilecek sonuçlara hazırlıklı olmakta diyebiliriz.

Yaptığımız tüm bu analiz çalışmasına planlama denmektedir.

Gerçekleştirilmesi gereken iş veya proje, günlük yaşamdaki işler dışında ekonomik açıdan önemli boyutları bulunan bir inşaat uygulaması (bina, yol, köprü, baraj, fabrika v.b.) bir makine imalatı, bir araştırma projesi gibi işler ise planlama ve dolayısıyla iş programı büyük bir önem kazanmaktadır.

Her türlü iş veya proje için gerekli olan ana işlemlerin saptanması ve bu işlemlerin yapılacağı sıra, süre, kapasite ve maliyet bakımından planlanması, bunların uygulama aşamasında yatırım programını ve sonucu ne kadar etkileyeceklerinin bilinmesi başarı açısından çok önemlidir.

İş veya projenin istenen süre içerisinde ve ekonomik olarak tamamlanabilmesi için tüm odakların öncelikle hangi işlemlere (kritik işlemler) yönlendirilmesinin bilinmesi ve bu işlemlerin daha kontrollü yapılması gerekmektedir.

Projenin çeşitli aşamalarında görev ve sorumluluk alanlar, işlerini kısa ve uzun vadeli plan hedeflerine göre yürütmelidirler.

İşte bu zorunluluklar bazı iş programı metodlarının geliştirilmesini gerekli kılmıştır.

İş programı metodlarını sıralayacak olursak;

 • Çubuk Diyagramları (GANTT)
 • Devre Diyagramları
 • Ağ (Şebeke) Diyagramları
 • PERT Metodu
 • CPM Metodu

Planlama yapmak için çeşitli yazılımları kullanabilir bu yazılımlar sayesinde çok pratik şekilde diyagramlar ve kritik yollar hesaplanabilir ve belirlenen kriterlere göre çok boyutlu raporlar hazırlanabilmektedir.

Bilinen ve yaygın olarak kullanılan yazılımlardan bazıları şu şekildedir;

 • Ms Project

 • Primavera P6

 • Microsoft Excel

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer yeterli talep olursa detaylı olarak iş programının nasıl hazırlanacağı hakkında bir makale yayınlamayı düşünüyorum. Siz de bu yazı ile ilgili bir öneri veya istekte bulunmak isterseniz yazının altına yorum olarak görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan Etkinlik2 YORUMLAR

 1. Merhabalar İsmail Bey,

  MS Project için iş programını anlattığınız makaleyi yayımlayabilir misiniz ? İnternet ortamında işime yarayan anlaşılabilir duru bir bilgiyle karşılaşamadım henüz. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  İyi çalışmalar dilerim.

 2. Ayşenur hanım,

  Öncelikle değerli vaktinizi sitemizde ayırdığınız ve yorum yaptığınız için teşekkür ederiz. Ms Project ile ilgili makalemiz henüz tamamlanmadı. Bu nedenle şuan için yayınlamamız malesef zor. Ama en kısa sürede bu konuyla ilgili bir makale yayınlayacağız. İlginiz için tekrar teşekkür ederiz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.