İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanarak onaylanması için ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilen İzmir İmar Yönetmeliği reddedildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanıp onaya sunulan İzmir İmar Yönetmeliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından reddedildi. İzmir Ticaret Odası 67. İnşaat Komitesi meclis üyesi ve İzmir Müteahhitler Federasyonu Başkanı Ziya Dağlıer, İZTO ağustos ayı olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada konuyu gündeme taşıyarak, yönetmeliğin onaylanması için Mahmut Özgener’den destek istedi.

Bakanlıktan ret!

Danıştay iptalinin ardından Bakanlığın hazırladığı yeni imar yönetmeliğinde müteahhitlerin hak kaybı yaşadığını ve inşaat sektörünün tıkandığını belirten Ziya Dağlıer, “Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası’nın Mart 2019’da açtığı davalar sonucunda Danıştay 6. İdare Mahkemesi Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı. İstanbul, Ankara ve Bursa Büyükşehir Belediyelerinin kendi imar yönetmelikleri olduğu için ruhsat vermeye devam ettiler. Ticaret Odası başkanımız ve milletvekillerimizin de desteğiyle yeni imar yönetmeliği hazırlanarak geçtiğimiz ay yürürlüğe girdi. Yeni imar yönetmeliği ile meslektaşlarımız yüzde 30’a yakın imar kaybı yaşadı. Daha önce imzalanan kat karşılığı inşaat sözleşmeleri mahkemelik oldu. Yeni imar yönetmeliği yayınlanmasına rağmen arkadaşlarımız hak kaybı yaşadığı ve çoğu mahkemelik olduğu için halen ruhsat alamıyor. Zaten çok zor durumda olan inşaat sektörü yeniden tıkanmış durumda” dedi.

ÖZGENER: Her türlü desteği vereceğiz

İzmir Ticaret Odası başkanı Mahmut Özgener, “ Geçtiğimiz yıl meclis toplantımızda önceki dönem belediye başkanımıza bir taahhütte bulunmuştum. İmar yönetmeliği hazırlayıp Ankara’ya göndermesi durumunda Büyükşehir Belediyemizin yanında yer alacağımızı ve her türlü desteği vereceğimizi söylemiştim. Çevre ve Şehircilik bakanımız odamızı ziyaret ettiğinde de bu konuyu aktarmıştım. Şimdi tekrar destek olmaya hazırım. Bakanla görüştüğümüzde bu konuyu muhakkak gündeme getireceğim. Bu yönetmeliğin onaylanması için her türlü desteği vereceğiz” dedi.

Kaynak: http://www.insaatnoktasi.com/HABER/75130/BAKANLIK-IMAR-YONETMELIGINI-REDDETTI.aspx

Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.