23 Haziran, Dünya Kadın Mühendisler Günü olarak kutlanırken Türkiye’de kadın mühendis sayısında da büyük artış yaşandı. Tüm mühendislik bölümleri için artışın yaşandığı Türkiye’de kadın mühendis sayısı 200 bini geçti.
2017 yılında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı 24 Odaya 80 bin kadın mühendis üye bulunurken bu sayı, 2018 verilerine göre ise 90 binlere çıktı. TMMOB 31 Aralık 2018 verilerine göre Mühendis odalarına üye olmayanlarla beraber Türkiye’de kadın mühendis sayısı ise 200 bini aştı.
TMMOB’ye bağlı mühendis odalarının üye istatistiğine göre en çok inşaat ve ziraat mühendisi kadın üye bulunuyor. Kadın üye sayısı artarken gün geçtikçe mühendislik okumak isteyen gençlerin sayısında da artış var.

TMMOB Açıklaması İçin Tıklayınız

Açıklamaya göre: İnşaat Mühendisleri Odası: 13.307, Makina Mühendisleri Odası: 10.766, Bilgisayar Mühendisleri Odası: 1.534, Çevre Mühendisleri Odası: 6.017, Elektrik Mühendisleri Odası: 7.205, Fizik Mühendisleri Odası: 538, Gemi Mühendisleri Odası: 185, Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası: 45, Gıda Mühendisleri Odası: 12.074, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası: 2.735, Jeofizik Mühendisleri Odası: 1.443, Jeoloji Mühendisleri Odası: 4.614, Kimya Mühendisleri Odası: 8.923, Maden Mühendisleri Odası: 2.396, Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası: 611, Meteoroloji Mühendisleri Odası: 232, Orman Mühendisleri Odası: 3.378, Petrol Mühendisleri Odası: 137, Tekstil Mühendisleri Odası: 710, Ziraat Mühendisleri Odası: 13.307

Türkiye’de kadın mühendis sayısını artırmak için sosyal sorumluluk projelerinde de artış var.

Mühendislik yükseköğretim programlarında öğrenci ve akademisyen” ile “inşaat sektöründe kadın istihdamını artırmak” amacıyla Süleyman Demirel Üniversitesince 8 Mart 2016’da başlatılan ve 2017’de devam ettirilen “10 Bin 150 Pembe Baret” Çalışması “Türkiye’nin En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi Jüri Farkındalık Ödülü” (Sign Of City Awards-2017) almaya hak kazanmıştı.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Limak Vakfı, UNDP ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği içerisinde, Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmak ve kızlarımızın mühendislik alanında daha fazla yer almalarını sağlayarak, ülkemizin ekonomik ve sosyal güçlenmesine katkıda bulunmak amacıyla 2015 yılında “Türkiye’nin Mühendis Kızları” projesi oluşturuldu.
“Türkiye’nin Mühendis Kızları” Projesi, mühendislik fakültelerinde okuyan genç kızlarımıza burs desteğinin yanı sıra staj, eğitim ve mentorluk desteği vererek iş dünyasında ‘donanımlı mühendisler’ olarak yer bulmalarını sağlamayı hedefliyor. Kadın katılımının en düşük olduğu profesyonel alanlardan biri mühendislik olarak dikkat çekiyor. Genç kızların farkındalığını artırarak daha fazla kadın mühendisin iş hayatına katılmasını sağlamayı hedefleniyor.
Mühendislik eğitimi alan ve/veya alacak olan kız öğrencileri, eğitimlerinin farklı aşamalarında ve birçok yönden desteklemek üzere yola çıkan “Türkiye’nin Mühendis Kızları” projesi, lise ve üniversitede okuyan kız öğrencilere yönelik iki ayrı programdan oluşuyor.
Liselerde eğitim gören kız öğrenciler mühendislik mesleği ile ilgili olarak farklı etkinliklerle bilgilendiriliyor. Bu yolla kendilerini mühendisliğe yakın hissetmeleri ve mühendisliği meslek seçimlerinde daha fazla tercihleri arasına almaları hedefleniyor.
Üniversitelerin mühendislik fakültelerinde okuyan başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan genç kızlarımız, eğitim hayatları boyunca birçok yönden destekleniyor. Bu destekler arasında;
• Üniversite eğitimi süresince öğrenim bursu,
• Limak Grubu ve diğer kuruluşlarda staj,
• Gönüllü kadın mühendislerimiz aracılığıyla mentorluk,
• Online İngilizce dil eğitimi,
• Mühendislikte Liderlik Sertifika Programı,
• İhtiyaçlar çerçevesinde Limak ve diğer şirketlerde istihdam imkanı bulunuyor.
Projenin üniversite programında; halen devlet üniversitelerinin elektrik-elektronik, endüstri, inşaat, makine, bilgisayar ve çevre mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilere burs desteğinin yanı sıra staj desteği de sağlanıyor.
Limak Grubu’nda çalışan kadın mühendisler ve bu alanda öne çıkan farklı kadın mühendislerle gönüllü eğitim ve mentorluk programı yürütülüyor. Alanında uzman profesyoneller tarafından verilen eğitim ile bilgilendirilen gönüllü mentorlar, bursiyerlerle tecrübe aktarımına dayalı bir iletişim ağı içerisinde bulunuyorlar.

Bu Haber https://www.dha.com.tr adresinde DHA haber muhabiri Gökhan Artan tarafından 22 Haziran’da hazırlanan haber kaynak alınarak İnşaat Mühendisi Gülcan Ay tarafından yeniden düzenlenmiştir.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.