CanSat Competation 2019 model uydu yarışmasında üst üste iki yıl dünya ikinciliği elde eden Grizu-263 Uzay Takımı, yeni projeleriyle çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Amerika Uzay Kurumu’nun düzenlelediği ve NASA’nın desteklediği model uydu yarışması CanSat Competition 2019’da başarıyı Türk Üniversiteleri elde etti.

Teksasta düzenlenen dünyanın çeşitli üniversitelerinden katılım sağlayan 40 takım arasından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Apis takımı birinci, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Grizu-263 Uzay takımı ikinci oldu.

Grizu-263 Uzay Takımı üst üste 2 yıl dünya ikincisi oldu

Geçtiğimiz yıl tasarladıkları model uydu projesiyle onlarca üniversiteyi geride bırakarak finale kalan Bülent Ecevit Üniversitesinden katılım sağlayan Grizu-263 Uzay Takımı, CanSat Competition 2018’de başarıyı elden bırakmamış dünya ikinciliğini elde etmişti.

Grizu-263 takımının kaptanı Çağla Aytaç Dursun ise, CanSat Competition 2019’da geçtiğimiz yıl aldıkları başarıyı tekrarlayarak Dünya ikincisi olduklarını söyledi. Şartlar zor olsa da çalışmayı asla bırakmadıklarını ifade eden Dursun, ülkemiz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceklerinin belirtti. Dursun; “Zonguldak’ı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ni takip etmeye devam edin. Bu şehir, bu üniversite başarmaya devam edecek!” şeklinde konuştu.

Başarılarını yeni başarılar ile taçlandırmak isteyen Grizu-263 şimdilerde Türkiye’nin en küçük mini küp uydusunu yapmak için proje geliştirdi. 2020 yılının Haziran ayında uyduyu fırlatmak isteyen takım uydu üzerinden 3 yıl boyunca veri toplamayı hedefliyor. İstanbul teknik Üniversitesi Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuarı ve Hollanda’dan Delft Üniversitesi’nden teknik destek alan Grizu-263 takımı teknoloji transferini gerçekleştirip ülkemizde yerli imkanlarla tamamı bize ait olan kendi uydularımızı üretmeyi amaçlıyor.

Grizu ismi nereden geliyor?

3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak’ın Kozlu ilçesindeki taş kömürü maden ocağında zincirleme grizu patlamaları meydana geldi. Bu patlamalar, taş kömürü madenciliği tarihinin en büyük felaketlerinden biri olarak kayıtlara geçti.

Olay sırasında hayatlarını kaybeden 263 madencinin anısını yaşatmak için takımlarına grizu-263 ismini verdiler. Takımın hedeflerinden biri de 263 madencinin isimlerini göklerde yaşatmak.

Model uydu yarışması ‘Cansat’ sonuçlandı. Başarı Grizu-263’te!! başlıklı haber www.ensonhaber.com adresinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: İnş Müh. (stu) Büşra Kurt

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.