Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması koşuluyla bankalar tarafından verilen bir kredi türü. Kredinin vadesi genellikle sabit faiz oranlarıyla 5 ila 30 yıl arasında değişebiliyor. Kamu bankalarınca %0,99 faiz oranlı konut kredisi kampanyasına karşılık müteahhit firmalar %0,80 faiz oranına düşme hazırlığına girdiler.

Konut alımı yeniden yatırım aracı

Kamu bankalarınca uygulanmaya başlanılan %0,99 faiz oranı sonrası konut kredilerine talep yükselmiş ve rekor başvuru olmuştu. Şimdiye kadar başvuruda bulunan kişi sayısı 34 bini bulduğu açıklanmıştı. Psikolojik sınır % 1’in altına düşen konut kredi faizleri yaklaşık olarak bir yıldır sürekli gerileyen İnşaat sektörü için bir umut kaynağı olmuştu. Vatandaş konut alımını yeniden yatırım aracı olarak görmüş ve konut alımına talep artmıştı.

Faiz indirimi konuta yatırım için elverişli bir ortam yarattı

Faizlerdeki düşüşün vatandaşı konut alımına yönlendirmesi üzerine müteahhit firmalar ellerindeki konut stokunu eritmek üzere bankalarla anlaşmaya varmaya çalışıyorlar. Konut Der Başkanı Altan Elmas’ın açıklaması %0,99 faiz uygulaması ve 180 ay vade imkanının konuta yatırım için elverişli bir ortam yarattığı yönünde. Konut Der üyelerinin bankaları ile görüşme halinde olduklarını ve faiz oranını %0,80 seviyelerine düşürmeye çalıştıklarını açıklayan Altan Elmas, gerçekleşmesi halinde sektöre ivme kazandırılacağını belirtti.

Bu yazı https://www.emlak365.com/ adresinde 13.08.2019 tarihinde haber olarak yayınlanmıştır.

Yeniden düzenleyen İnşaat Mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Bunun gibi daha fazla haber alın
gelen kutunuzda

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.