Korona Virüse karşı Web-Tapu Projesi ile tedbir alındı!

0
663

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Web-Tapu Projesi ile Korona Virüs ile mücadele tedbiri aldı. Artık Tapu Devir işlemleri evden yapılabilecek.

Web-Tapu Projesi ile gayrimenkul alım satım işlemleri evden yapılabilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na bağlı olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Web-Tapu Projesi ile Korona Virüse karşı da tedbir almış oldu.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Artık tapu devir işlemleri tapu dairesine gelmeden, evden de yapılabiliyor. Korona Virüs tehlikesine rağmen Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinde işlemler normal seyrinde devam edecek. Ancak söz konusu virüs tehdidi ile birlikte Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün uygulamaya geçirdiği Web-Tapu projesi daha da önemli hale geldi.” dedi.

Adlı açıklamasında Web-Tapu Projesi hakkında şu bilgilere yer verdi;

  • Taşınmaz almak ve satmak isteyen taraflar, tapu müdürlüğüne gitmeden, internet üzerinden alım ve satım işlem başvurusu yapabiliyor.
  • Gerekli belgeler uygulama üzerinden tapu müdürlüğüne gönderiliyor.
  • Tüm işlemler bittikten sonra sadece ıslak imza atmak için tapu müdürlüğüne gitmek gerekiyor.
  • Web-Tapu üzerinden malik, diğer kişilere güvenli bir şekilde tapu bilgisi görüntüleme ve başvuru yapma yetkisi verebiliyor.
 • Alıcı istediği anda verdiği yetkiyi kaldırabiliyor.
 • Vatandaş tapu dairesine bizzat gelmeden gayrimenkullerine işlem yapılmamasına yönelik beyan tesis edebilir (tapu şerhi koydurabilir).
 • Veya tapusu üzerinde daha önce vermiş olduğu beyanını (tapu şerhini) kaldırabilir.
 • Tapu Senedi, Tapu Kaydı gibi belgeleri sistem üzerinden alabiliyor.

“Korona Virüs ile ilgili tüm tedbirleri aldık”

Genel Müdür Mehmet Zeki Adlı, tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs tehdidi ile mücadelede tüm tedbirleri aldıklarını ifade etti. Adlı, kurum personelini ve vatandaşları rahatlatan açıklama yaptı.

Türkiye’de Tapu Müdürlüklerinde saniyede 1 işlem yapıldığına dikkati çeken Adlı; “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, vatandaş ile devletin en önemli temas noktalarından birisidir. Müdürlüğümüz, taşrada 973 Tapu Müdürlüğü ve 81 Kadastro Müdürlüğü’nden oluşmak üzere, toplam 19.495 personeli ile yılda 9 milyonu aşan işlem ile 30 milyonun üzerinde insanımıza hizmet vermektedir. Kurum olarak biz de vatandaşımızın ve personelimizin sağlığını düşünerek, tüm gerekli önlemleri aldık.” dedi.

Genel Müdür Adlı, özellikle yabancı uyruklu kişilerin işlem yaptırdığı Tapu Müdürlüklerinde alınan;

 • dezenfektan,
 • kolonya,
 • maske,
 • plastik eldiven

gibi sağlık tedbirleri sayesinde hijyenin en üst düzeye çıkarıldığını vurguladı.

Adlı; “Personelimizin de Tapu ve Kadastro Müdürlüklerimize gelerek işlem yaptırmak isteyen vatandaşlarımızın da içi rahat olsun.” ifadelerini kullandı.

“Korona Virüsten etkilenen vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz”

Genel Müdür Adlı sözlerini; “Virüsten etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, acil şifalar diliyorum. Ülkemizin ve insanlığın bu illetten daha fazla zarar görmeden kutulmasını ümit ediyorum.” şeklinde sonlandırdı.

Geçtiğimiz sene başında ‘Tapuda Yeni Dönem‘ başlamış, QR karekodtan tapu senedinde ‘proje metrekaresi’ bilgisi dahil bir çok bilginin eklenmesi ile birlikte, ev alım ve satımında önemli bir karışıklığın son bulması sağlanmıştı.

Yine bu senenin başında tapu kanununda yapılan düzenleme ile, mülkiyet devrini içeren sözleşmeler, tarafların farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışı teşkilatında bulunmaları halinde de satış, bağış ve mal değişim işlemlerine imkan sağlanmıştı.

Kaynak; KORONA VİRÜS İLE MÜCADELEDE TÜM TEDBİRLER ALINDI

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikHazır Beton Endeksi 2020 Şubat Ayı Raporu yayınlandı
Sonraki İçerik5 madde de piyasalardaki depremin Türkiye’ye olası etkisi
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.