Malatya’da Deprem 5,7

04.08.2020 saat 12.37 de merkez üssü Malatya'nın Pütürge ilçesinin olduğu bir deprem meydana geldi.

0
1075

Malatya Yine Sallandı

04.08.2020 tarihinde saat 12.37’de merkez üssü Malatya’nın Pütürge ilçesi olan deprem meydana geldi. Deprem Elazığ’da da hissedildi.

Büyük panik yaşayan vatandaşlar korkuyla dışarı kaçtı. Vatandaşların 15-20 saniye kadar hissettikleri deprem sırasında; depremin merkez üssü olan Taşmış Mahallesi’ndeki tarım arazisinde deprem nedeniyle yarıkların oluştuğu görüldü. Aralığı 3- 5 santimlik yarıklar, yaklaşık 4 kilometrelik alanda bulunuyor.     

                                                         

 

Depremin ardından artçı sarsıntıların sürmesi üzerine daha büyük bir depremin olabilmesi korkusuyla evlerine girmekten korkan vatandaşlar, 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8’lik depremde kurulan çadırlarına geri döndü. Malatya merkeze 75 kilometre uzaklıkta olan ve 14 bin nüfusu bulunan Pütürge’de AFAD ekipleri tarafından 5 çadır daha kuruldu.

Bölgede incelemelerde bulunan Malatya Valisi Aydın Baruş, merkez üssü Pütürge ilçesi olan depremde, daha önceki depremlerde ağır hasarlı olan 6 binanın yıkılacak duruma geldiğini tespit ettiklerini açıkladı.             

                                                                                   

Korkutan Açıklamalar   

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, deprem üzrine yaptığı açıklamada; “bunu takip edecek depremin Malatya ile Kahramanmaraş’ın güneyindeki hat boyunca olabileceğini, tehlikeli kısım ise bu kırığın Güneybatı ucu olduğunu, yani Pütürge’den, Çelikhan’dan Gölbaşı’na kadar giden kesimde büyüklüğü 6.5’in üzerinde  olan bir deprem olabileceği” yönünde tahminde bulunmuştur.

Depremin Büyüklüğü                                                                

AFAD ( TC İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ) resmi sitesinden yapılan açıklamada 5,2 olan depremi artçı sarsıntıların devam ettiği görülmektedir. Deprem ile ilgili olarak Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi resmi sitesinde 5,7 şiddetinde olduğu ve benzer atrçı sarsıntıların devam ettiği açıklanmaktadır.

Haberler basından alınmıştır. Yeniden düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.