Binalara Zorunlu Asansör Uygulaması Geliyor

Asansörlere Düzenleme

0
502
-Article Top-
- Advertisement -

insaatyatirim.com internet sitesinin haberine göre Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni hazırlayacağı uygulama ile binalardaki asansörler zorunlu sigorta kapsamına alınacak. Bina sahipleri ile asansörlerin bakım, onarım ve montajını yapan kurum ve kuruluşların da zorunlu sigorta yaptıracağı uygulamada asansör kazaları nedeniyle oluşan maddi ve manevi zararlar bu kapsamda ödenecek.

Dünya devi, bağımsız ve tarafsız bir danışmanlık firması Liftinstituut Solutions Avrasya Bölge Müdürü Süleyman Özcan, yürürlüğe girmesi planlanan yeni uygulama yalnızca montaj aşamasındaki asansörlerde uygulanabilir. Denetimden başarı ile geçen asansörlerde kaza riski çok düşüktür. Eğer kaza oluşuyorsa yerel yetkililerin bu konuda çalışma yapmaları gerekir. Kazayı önlemek kaza sonrası oluşacak yardımdan daha etkilidir.

Bina sahipleri ile asansör bakım, onarım ve montajını yapan kurum ve kuruluşları yakından ilgilendiren yeni düzenleme yolda. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni uygulaması ile asansör kazalarına karşı zorunlu sigortası yaptırılması gerekiyor. Asansör kazaları sonrası oluşacak sağlık giderleri sigorta kapsamında yer alacak. Ayrıca kazazedenin vefat etmesi durumunda vefat tazminatı, sakat kalanlara ise sakatlık tazminatı sigorta tarafından ödenecek.

KAZA ÖNLEMEYE YÖNELİK BİR ADIM DEĞİL

Dünyanın dört bir yanındaki asansör ve yürüyen merdivenleri 80 yıllık tecrübesiyle denetleyen Hollandalı bağımsız denetleme şirketi Liftinstituut Solutions Avrasya Bölge Müdürü Süleyman Özcan, asansörlerin güvenli çalışmasının zorunluluk olduğunu ve hazırlığı yapılan uygulamanın asansör kazaların azaltılmasına yönelik olmadığı yalnızca kaza sonrası mağdurlara yardımcı olacağını söyleyerek konu ile ilgili açıklama yaptı.

Sigorta uygulamasının, denetimlerin telafi olamayacağını belirten Özcan; “Asansörlerin güvenli çalışması bir zorunluluktur. Sigorta uygulaması, asansörlerin güvenli çalışmasının sağlanamaması sebebiyle insanlara meydana gelmesi muhtemel zararların tedavi bedelinin sigorta şirketlerinden tahsil edilmesini öngörmektedir. Fakat bu uygulama asansörlerin güvenli çalışmamasına bir mazeret olarak da görülebilir. Burada önemli olan yerel yetkililerin sorumluluklarını yerine getirerek asansörlerde güvenliğin sağlandığını denetlemek olmalıdır” dedi.

DENETİMDEN GEÇEN ASANSÖRDE KAZA OLUŞMASI DENETİMİN BAŞARISIZLIĞINI GÖSTERİR

Denetimden geçen asansörlerde kaza oluşmasının, denetimlerdeki yetersizliğin nedeni olabileceği üzerinde duran Özcan, “Asansörlerin güvensiz çalıştığı denetçi kuruluş tarafından tespit edilmesine rağmen kullanımın devam etmesi üzerine herhangi bir kazanın yaşanması, yasal olarak da sigorta şirketinin ödeme yapmasında problemler çıkaracaktır. Asansör, denetimlerden geçmiş ve yeşil etiket almış olduğu halde kullanıcıya bağlı olmayan bir kaza yaşanıyorsa da, denetimlerin doğru yapılmadığı sonucu çıkar ki burada da sorumluluk yine yerel yetkililerde olur” diye konuştu.

YALNIZCA MONTAJ SIRASINDAKİ ASANSÖRLERDE UYGULANABİLİR

Bu tür bir sigorta uygulamasının, sadece montaj aşamasındaki asansörlerin geçici kullanımı sırasında yürürlüğe sokulması şeklinde olması gerektiğini söyleyen Özcan, sözlerine şu şekilde devam etti; “Tescil edilmiş bir asansörün güvenli çalışması ise bakım firması, tescil sahibi ve denetçi kurumların ortak sorumluluğu altında garanti edilmelidir. Aksi bir durum sorumluluklarımızın yerine getirilmediğinin ispatı niteliğindedir. Bu durum ölümcül bir hastalığı tedavi etmek yerine vefat halinde cenaze masraflarının karşılanmasına benzemektedir” diye ifade etti.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.