Türk Lirası Dolar ve Euro Karşısında Değer Kaybediyor

Gelişmekte olan ülke para birimlerinde Rusya'nın para birimi olan Ruble değer kaybını öncülükle sürdürürken, Türk Lirası (TL) da aynı şekilde haftaya rekor derecede değer kaybıyla başladı. Dolar, Euro ve Sterlin, Türk lirası karşısında tarihi bir rekora ulaştı.

0
523
-Article Top-
- Advertisement -

Dolar, Türk lirası (TL) karşısında 4,11’i, psikolojik sınırı aşan Euro 5,07 liranın üzerini gördü. Sterlin ise, TL karşısında 5,76’ya ulaşarak tarihinin en yüksek rekorunu kırdı.

Türk lirası değer kaybederken, altının gram fiyatı ise en yüksek seviyesine ulaşarak 175, 5 lirayı gördü.

Amerika’nın Rusya’ya getirdiği yeni yaptırımlar, Suriye’de savaş sesleri, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı gibi küresel ve jeopolitik gelişmelerin piyasalar üzerinde yarattığı baskı, gelişmekte olan ülke paralarında değer kaybına yol açtı. Rus rublesi, Güney Amerika Randı ve Türk Lirası en çok değer kaybeden paralar oldu.

Erdoğan’dan 135 Milyar TL’lik teşvik paketi

Ancak Türk lirasının rekor seviyelerde değer kaybetmesine rağmen, büyüme hedefli ekonomiyi gündemine alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 135 milyar liralık yatırım hedefli “Proje bazlı Teşvik Sistemini” açıkladı.

Türkiye’nin 2017 yılında yüzde 7.4 büyüme oranıyla ortalamanın üzerine çıktığını hatırlatan Erdoğan, TL’nin değer kaybetmesine ve bütçe açıklarının büyümesine rağmen, 2018’de de büyüme hedefini temel aldıklarını söyledi :

“Aynı şekilde yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Tabi birileri şunu söylüyorlar ‘fazla büyüme hayırlı, isabetli değildir’ niye kıskançlık başka bir şey değil. Ya büyüme olmadıktan sonra ne işe yarar? Büyüme oranınız ne kadar artarsa o kadar güçlü olacaksınız işin aslı bu. Türkiye büyüdükçe iş insanıyla adamıyla, çalışanıyla, devletiyle hep birlikte kazanıyoruz.”

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında desteklenecek 135 milyar TL tutarındaki 23 proje ile yaklaşık 35 bin kişiye doğrudan, 134 bin kişiye de dolaylı istihdam sağlanması öngörülüyor. Yatırımların hayata geçirilmesiyle Türjkiye ekonomisin en büyük sorunu olan cari açık üzerindeki baskının yıllık 19 milyar Dolar oranında hafifletilmesi de hedefler arasında.

Uzmanlardan “dengeli büyüme” uyarısı

Ancak uzmanlar geçtiğimiz yıl ulaşılan 7,4’lük rekor büyüme rakamı ve 2018 büyüme hedeflerine rağmen ekonomik verilerde yaşanan dengesizliğin, enflasyon ve cari açıktaki artışların ekonomiyi kırılgan hale getirdiği uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, büyüme hedefli politikaların ekonomiyi ısıttığını bellirtiyor ve daha dengeli bir politika izlenmesini öneriyor.

Ekonomi gazetesi Financial Times (FT), Trük Lirası’nın değer kaybetmesini Türk ekonomisindeki “aşırı ısınma sinyallerine” bağladı. Ekonomi uzmanlarının Türk ekonomisindeki dengesizliklerin düzeltilmesi için büyümenin yavaşlatılması gerektiği uyarısında bulunduğunun altını çizen FT, TL’nin rekor seviyede değer kaybına uğradığını, büyüme hedefli ekonominin enflasyon ve bütçe açığını da beraberinde getirdiğine dikkat çekti.

“Erdoğan, seçim öncesi büyüme hedefledi”

FT ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdiği haberinde, “Geçen yıl Türkiye’yi dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri yapan büyüme hızı, yüksek enflasyon ve büyüyen bütçe açığının da dahil olduğu artan dengesizlikleri beraberinde getirdi. Bu endişeler liranın büyük bir hızla değer kaybetmesine neden oldu” tespitine yer verdi.

Gazete, 2019 seçimlerine atıfta bulunarak, uzmanların « Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimler öncesinde ne pahasına olursa olsun bu büyüme rakamlarına ulaşmak istiyor » görüşlerine yer verdi.

İran dolar kurunu sabitledi

Bu arada İran’da riyalin dolar karşısında değer kaybetmesinin önlenememesi üzerine dolar kuru 42 bin riyale sabitlendi.

Döviz piyasalarındaki sert dalgalanmalar üzerine yapılan olağanüstü toplantı sonucu alınan kararlar açıklandı. Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri toplantı sonrası yaptığı açıklamada dolar kurunun bugünden itibaren 42 bin riyal olarak belirlendiğini söyledi.

İran’da ilk kez 50 bin riyal sınırını geçen dolar dün serbest piyasada 60 bin riyali de aşmıştı.

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

KaynakEURONEWS
Önceki İçerikBinalara Zorunlu Asansör Uygulaması Geliyor
Sonraki İçerikŞehir ve Bölge Planlama Alanında İlk Ödül !
İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER
1989 yılında Ankara'da doğdu. 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknolojisi bölümünden mezun oldu. Mezun olduğu ilk yıl Ankara'da mimarlık ve mühendislik hizmetleri veren bir firmada 2 yıl görev aldı. 2016 yılında Dikey Geçiş Sınavı ile hak kazandığı Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Eğitimini alırken aynı zamanda Isparta'da mimarlık ve mühendislik hizmetleri veren firmalarda görev aldı. Aynı zamanda AÖF İktisat Fakültesi son sınıfta öğrenciliğini sürdürmektedir. Mezun olduktan sonra Isparta'da İnşaat Mühendisi olarak bir firmada görev aldı. Vatani görevini Jandarma İstihkam İnşaat Grup Komutanlığın’da İnşaat Mühendisi olarak yüksek güvenlikli kalekol statik projelerini yeni yönetmelik ve şartlara göre tekrar çizerek, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay' da Kalekol inşaatlarına başlanılmasında katkı sağladı. Şuan Türk Akımı projesinde görev almakta ve insaport.com'da yazar editör olarak görev almaktadır. Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ismailenes Twitter: https://mobile.twitter.com/ismailenes Facebook: https://www.facebook.com/ismaileness Instagram: https://www.instagram.com/ismaileness E-posta: ismailenes@gmail.com / iee@hotmail.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.