Canberra’da Bir Yeraltı Evi

Yüzeyin 3mt. altına inşa edilen evin, ilave ısıtma ve soğutma sistemine ihtiyacı yok. Üstündeki toprak, evi dondurucu kışlardan ve kavurucu yazlardan yalıtmaktadır.

0
1038

Dışarıdan sadece etkileyici bir bahçe gibi görünüyor. Ancak Canberra çıkmaz sokaktaki arazide 130 ton toprak ve bol miktarda bitkinin altında gizlenmiş, 800.000 dolar değerinde tamamen işlevsel ve çevre dostu bir ev var.

Makine mühendisi Peter Bullen, hayalini gerçeğe dönüştürdü ve Avusturalya’nın başkenti Canberra’nın 15 km. uzağında Rivett banliyösünde yer seviyesinin üç metre altında bulunan evini inşa etmek için bir yıl harcadı.

Bir kaç yıla kadar, dışarıdan bakıldığında eninde sonunda bir doğa koruma alanı olan ve 230 bitkiye ev sahipliği yapacak, ancak yerin altında tam donanımlı, bu şık ev; prekast beton ile inşa edildi. Su yalıtımı, pasif ev teknolojisi ve tasarımında yenilikler uygulandı.

Oturma odasının yanındaki batık avlu, güneşin içeri girmesine izin veriyor ve cilalı beton zemini ısıtıyor. Bir salon, mutfak, banyo, iki yatak ve bir avludan oluşan yeraltı eko sığınağı, kendi kendine yeterli, şık ve türünün tek örneği.

Ülkenin başkentindeki yazın 45 dereceye varan sıcaklık, kışın -10 dereceye varan soğukluğa rağmen evin, ilave ısıtma veya soğutmaya ihtiyacı yok. Üstündeki toprak, evi dondurucu kışlardan ve kavurucu yazlardan yalıtmaktadır.

Yazı www.realestate.com.au/  adresinde Brendan Casey’in haberi olarak yayımlanmıştır.

Yeniden düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.