Navisworks Manage İle Modele Link Ekleme

Navisworks Manage programı ile birlikte örnek modele atadığımız link ekleme işlemini yaparak ne tür faydalar sağlayabiliriz ?

0
375

Autodesk Navisworks Manage, koordinasyon, simulasyon, disiplinler arası iletişimi sağlayabilen çok amaçlı bir proje değerlendirme yazılımıdır. Çakışma kontrolü, zaman ve maliyeti içeren  simülasyonları yapmanıza olanak verir.

Koordinasyon kavramını açmak gerekir ise, tasarım aşamasında Mimari, Statik ve MEP ekibinin farklı uzantılı yazılımlarda yaptığı çalışmaları kendi ara yüzünde veri kaybı yaşanmaksızın gösterebilmesi koordinasyon için verilebilecek örneklerden bir tanesidir.

Navisworks programında elimizde mevcut olan model üzerindeki imalatlara ‘Link’eklemesi nasıl olur? İmalatlara Link eklemenin ne gibi faydaları olur? Konularında bilgilendirmek istiyorum.

Navisworks içerisindeki örnek projeden yola çıkarak adımlarımızı takip edeceğiz, ve Link eklemek istediğimiz imalat türü revizyon bulutu içerisine almış olduğum  mutfakta monte edilmesi gereken lavabo teknesidir.

Programın Home menüsü altında bulunan Select düğmesine basıldıktan sonra imalat seçilir,  imalat üzerinde  Sağ tık>Links>Add Link adımları takip edilir. Karşımıza çıkan ekranda uygun göreceğiniz isim ve imalatın görselini birçok formatta ekleyebilirsiniz veya imalatın üreticisine ait olan daha detaylı bilgilerin içerisinde barındırdığı websitesi ürün kataloğu vs. linklerini ekleyebilirsiniz.

Eklemiş olduğumuz link ile birlikte aşağıdaki görselde görmüş olduğunuz gibi imalatın üzerinde vermiş olduğumuz isimli linke tıklandığı zaman yan taraftaki görsel açılmaktadır.

Modele Link eklemenin faydaları neler olabilir ?

İmalat gerçekleşmeden malzemenin hakkında tüm bilgileri içeren kataloğunu vs. inceleyip sahada kaliteli imalat üretebilirsiniz.

Yapı Bilgi Modellemsi (BIM) süreci için uygundur ve koordineli tutarlı işler ortaya çıkar.

BIM 360 Glue entegrasyonu, Bulut tabanlı BIM yönetimi ile kolay erişim sağlanabilir. Ofis, şantiye, malzeme deposu veya sistemin mevcut olduğu yerlerde  doğru iletişimi sağlar.

Gerçekçi ve şeffalık içeren güzel sunumlar gerçekleştirilebilir.

Navisworks programı ile Link Ekleme genel itibariyle bu şekildedir. Modele Link atamanın  faydaları neler olabilir sorusu üzerine paylaşmak istedikleriniz var ise yorumlar kısmına ekliyebilirsiniz. Sormak istedikleriniz var ise ebubekiryilmazer@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makalelerim;

https://www.insaport.com/haberler/bim-building-information-modeling-nedir/

https://www.insaport.com/haberler/earned-value-management/

Hazırlayan; İnş.Müh.Ebubekir YILMAZER

Linkedln; https://www.linkedin.com/in/ebubekir-y%C4%B1lmazer-52b352151/

 

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.