Nisanda inşaat maliyet endeksi artışı yıllık yüzde 6,14 oldu!

2020 yılı Nisanda inşaat maliyet endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,14 arttı. İME artışı nisanda bir önceki aya göre 0,86 artmış oldu.

0
197

2020 yılı Nisanda inşaat maliyet endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,14 arttı. İME artışı nisanda bir önceki aya göre 0,86 artmış oldu.

Nisanda inşaat maliyet endeksi yıllık yüzde 6,14 arttı.

2020 yılı Nisanda inşaat maliyet endeksi, bir önceki ay olan Marta göre 0,86 puan, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 6,14 arttı.

Mart ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 1,15 artarken,
 • işçilik endeksi yüzde 0,32 arttı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 1,95 arttı,
 • işçilik endeksi yüzde 15,45 arttı.
2020 yılı Nisanda inşaat maliyet endeksi yıllık değişim oranı

Bina inşaatı maliyet endeksi yıllık yüzde 7,77, aylık yüzde 1,29 arttı

Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 1,29, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 7,77 arttı.

Mart ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 1,80 artarken,
 • işçilik endeksi yüzde 0,32 arttı.

2020 Nisanda bina inşaatı maliyet endeksi aylık değişim oranı

Bir önceki yılın aynı ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 4,07 arttı,
 • işçilik endeksi yüzde 15,69 arttı.

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi aylık yüzde 0,62 azalırken, yıllık yüzde 0,79 arttı

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 0,62 azaldı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,79 arttı.

Mart ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 1,06 azaldı,
 • işçilik endeksi yüzde 0,31 arttı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 4,74 azaldı,
 • işçilik endeksi yüzde 14,56 arttı.
 2020 Nisanda bina dışı yapılar içim maliyet endeksi yıllık değişim oranı
2020 Nisanda İME yıllık değişim oranı

Editörün ‘Nisan ayı İME’ Değerlendirmesi

TÜİK 2020 yılı Nisanda inşaat maliyet endeksi verilerine bakıldığında, inşaat maliyeti artışının, yıllık bazda yüzde 6,14 oranında gerçekleştiğini görüyoruz.

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19), Mart ayı başlarında ülkemizde de görülmeye başladı.

Bunun etkisi ile TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde 2020 Mart ayında konut satışları yüzde 3,4 oranında artabildi.

Maalesef Koronavirüs etkisi ile 2020 Nisan ayı konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,5 gibi keskin bir düşüş yaşandı.

Geçtiğimiz hafta, koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan ekonomik durgunluğa son vermek, yerli üretimi desteklemek ve iç talebi canlandırmak amacıyla Kamu Bankaları 4 Kredi Paketi sundular.

Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından gelen bu 4 yeni kredi paketi karşısında özel sektör de konutta yeni kampanya ile sürece destek verme kararı aldı.

Emlak Konut GYO öncülüğünde başlatılan ‘Hayallerini Erteleme Türkiye’ kampanyasında bir haftada gerçekleştirilen 3 bin konut satışı karşılığı 3,5 milyar Türk Lirası ciro elde edildi.

Son olarak ING Türkiye de; konut, taşıt, beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde olmak üzere, tüketicilere ve KOBİ’lere uygun koşullarda dört farklı kredi paketi hazırladı.

Gayrimenkul sektörü temsilcilerine göre, ilginin bu şekilde devam etmesi halinde mevcut yapı stoğu büyük oranda erime imkanı bulacak.

Kaynak; http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=33748

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikİMO’dan SGK’ya açıklama talebi
Sonraki İçerikYüksek Fen Kurulu Başkanlığı’nın çalışma usül ve esasları hakkında yönetmelik yayımlandı
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.