Düzenleyen: İnş. Müh. Yüksel KAYA

İş kazaları araştırması Konya Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Nuri Çelik ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Atiye Bilim tarafından yapılmış olup bu çalışmada 2013-2016 yıllarındaki 14 bin 910 iş kazası incelendi.

İşçinin deneyimi, yaşı, eğitim seviyesi, uzmanlık alanı, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi alıp almaması gibi farklı parametreler çalışma kapsamında değerlendirildi.

“Kaza riskinin azalmasında uzman kişilerin çalıştırılması etkili”

Prof. Dr. Çelik, AA muhabiri Melike Kınacı’ya yaptığı açıklamada, danışmanlığını yaptığı çalışmada Sosyal Güvenlik Kurumunun kaza verilerini detaylarıyla irdelediklerini söyledi.

Son 10 – 15 yılda inşaat sektöründe önemli yatırımlara imza atıldığını belirten Çelik, ülke nüfusunun önemli bir kısmının bu sektörden geçimini sağladığını ifade etti. Çelik, sektörün büyüklüğü itibarıyla üzerinde durulması gereken önemli bir konunun da iş güvenliği olduğunu vurguladı.

Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yetersizliği nedeniyle iş kazası verileri ülkemizde çok yüksektir. İş sağlığı ve güvenliği eğitimi alanların kazaya karışma oranının daha az olduğunu anlatan Çelik, “Bu eğitime önem verilmeli. Büyük yatırımlarda, alanında uzman kişilerin çalıştırılması kazayla karşılaşma riskini azaltıyor. Ancak küçük ölçekli yatırımlarda, örneğin bir konut inşaatında, işçinin güvenliği için gerekli tedbirler iş başlamadan alınmalı, gerekli uyarılar yapılmalı, profesyonel iş yeri ortamı oluşturulmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

“Fazla özgüven kazaya yol açıyor”

Araştırmalarında önemli sonuçlar elde ettiklerini bildiren Çelik, insanların biraz tecrübe kazanması ile birlikte rahat davrandığı ve cesaretlerinin arttığını, bunun sonucunda da kaza oluşma riskinin arttığını belirtti. Bu konuda, işçi ne kadar tecrübeli olursa olsun, gerekli tedbirleri elden bırakmamalı, tecrübenin verdiği cesarete güvenmemesi değerlendirmesini yaptı.

“Hayatını kaybeden her 3 kişiden biri inşaat sektöründe çalışıyor”

İş kazası riskini artıran etkenleri gün yüzüne çıkarmayı amaçladıklarını belirten İş Güvenliği Uzmanı Atiye Bilim, istihdam açısından ülke için önemli bir sektör olan inşaatın tehlikeli meslekler sınıfına girdiğine dikkati çekti ve “İş kazalarında hayatını kaybeden her 3 kişiden biri inşaat sektöründe çalışıyor. Bu gerçekten ciddi bir oran. İnşaat sektörü de kendi içinde alt dallara ayrılıyor. Ölümlü iş kazalarının en fazla görüldüğü alt dal ise kara yolu ve demir yolu inşaatları.” ifadelerini kullandı.

Araştırmada, iş kazalarının şiddetini etkileyen önemli parametrelerin; işçinin öğrenim durumu, yaşı, ve mesleği olduğu, işçinin tecrübesi ve kazalara genellikle bir inşaat aracının karışması iş kazalarındaki iki önemli detay olarak göze çarptığı belirtilmiştir.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.