İnşaat Sektörünün merakla beklediği tasfiye kararnamesinin de içinde olduğu “Vergi Kanunları İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” (Torba yasa) 18 Ocak 2019 tarih ve 30659 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

5) İşler Feshedilebilecek veya Devredilebilecek!

2018 yılının özellikle 3 üncü çeyreğinde döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle imalat girdi fiyatlarında beklenmeyen artışlar olmuştu. Beklenmeyen bu artışlar ile yüklenici firmaların aldıkları işler durma noktasına kadar gelmiş olup bu konuda tasfiye ve fiyat farkı kararnamesi çıkarılması talep edilmişti. Sektörden gelen bu talebi değerlendirilmiştir.

Yeni düzenleme yasa maddesi ile 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa “Geçici Madde 4” eklenmiş olup bu madde ile 31 Ağustos 2018’den önce 4734 sayılı Kanuna göre ihalesi yapılan ve bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla devam eden sözleşmeler için bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten sonraki 60 gün içinde yüklenicinin idareye yazılı başvurması gerekmektedir. İdareler yapılan başvurularda Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşü alınacak ve onay verilen işler feshedilip tasfiye edilebilecek veya devredilebilecek. Bu maddeden yararlanmak için başvuran yükleniciler, fesih veya devir tarihine kadar gerçekleştirdiği imalatlar dışında idareden herhangi bir hak talebinde bulunamıyor olup işin idarece uygun görülecek can ve mal güvenliği ile yapı güvenliğine yönelik tedbirleri de alması gerekiyor.

“Bu maddeye göre işlerin fesih veya devir işlemlerinde TC Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın onayı gerekmekte olup onayda esas alınacak kriterler için bir genelgeye ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.”

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.