İnşaat Sektörünün merakla beklediği tasfiye kararnamesinin de içinde olduğu “Vergi Kanunları İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” (Torba yasa) 18 Ocak 2019 tarih ve 30659 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

6) Teminatlar İade Edilecek!

Yükleniciler, 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa eklenen “Geçici Madde 4” ten sözleşmesini feshedilerek veya devrederek yararlanmaları halinde, bu sözleşmeye göre alınan tüm teminatlarını geri alabilecek. Sözleşmenin devredilmesi halinde, işi devir alanlarda ilk ihaledeki şartlar devir tarihi itibarıyla aranacak, ancak devirden kaynaklanan kısıtlama ve yaptırımlardan muaf olacaklardır.

“İhalelerin tasfiyesinde en çok sorun yaşanacak alan, gerçekleştirilen imalat miktar ve bedellerinin belirlenmesinde yaşanacaktır. Bu konudaki önerimiz KİK ve Yüksek Fen Kurulunca bir prensipler dokümanının ivedi hazırlanmasıdır.

Kamu yararı açısından iş seviyesi bitime yakın olan (örneğin yüzde 80) ihalelerde imalat dönemleri baz alınıp fiyat farkı verilerek işlerin tamamlanması için yeni bir yasaya acil ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Teminatların iade edilecek olması yüklenici firmaları fesih yolunu tercih etmelerini sağlayacak olsa da, birçok firmada bitme seviyesine yaklaşmış işlerini tamamlamak için fiyat farkı kararnamesi talep etmektedir.”

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

4 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.